uit de zaal kregen, was dat de muziek van de film een beetje te hard aan stond. Ik kan niet vertellen hoe blij we waren met dat succes. Maar zowel Jan als ik konden geen van beiden vermoeden op dat moment wat we voor de dag hadden gehaald. Het programma, dus het optreden van de jeugdtoneelgroep plus het draaien van de film duurde slechts tot kwart over tien. Dan kon je toch niet de mensen bedanken voor hun komst en ze dan naar huis sturen. Het laatste kwartier film zat nog op de spoel, toen nog een andere medewerker van ons haastig grammofoonplaten stond uit te zoeken. De film was afgelopen toen ik in de zaal een ontzettend gerommel hoorde van verschuivende banken en stoelen. Even later hoorde ik iemand aankondigen: "Attentie, we beginnen met een fox-trot!" Jaap kwam binnenrennen, zette de grammofoon aan en zette daarmee de hele santekraam in beweging. Die avond werd inderdaad een groot succes, zowel voor ons als voor onze bezoekers. KOMMUNISTISCHE LEIDSLIEDEN Zoals vermeld heeft Van der Sloot veel opgetrokken met voorstaande en landelijk bekende kommunisten. Hij maakte ze van dichtbij mee. Hier volgen een paar fragmenten over hen. PAUL DE GROOT Begin november was de film klaar, die gemaakt was van het kongres in oktober 1936. Het hoofdbestuur van de Partij vond dat de vier kopieën, die er van de film gemaakt waren, tijdens de verkiezingsaktie over heel Nederland moesten worden getoond. Prompt ontving ik van Paul de Groot een schrijven dat ik vlot naar Mokum moest komen voor nadere besprekingen. Dit onderhoud hield in dat die filmkopieën erg veel hadden gekost en dat ze daarom intens moesten worden gebruikt. Daarvoor kreeg ik de verantwoording over twee groten distrikten vanaf Noordwijk tot Goeree-Overflakkee. Dat was geen kleinigheid en heftig protesteren hielp niets. Er waren nu eenmaal maar vier films en operateurs hadden ze ook niet voor het oprapen, dus was het partij-opdracht geworden. Partij-opdracht heb ik altijd zo'n rotwoord gevonden en toen Paul die zo onvervaard in mijn gemoed drukte, kreeg ik aan hem en ook aan dat woord voorgoed de pest LOU DE VISSER Wanneer De Visser ergens sprak dan waren onverschillig waar wij kwamen de zalen bar sten vol. Nadat de inleider klaar was, rangschikte Lou zijn papiertjes met "tippen" op zijn katheder, keek de zaal zo eens in en begon op een vaderlijke manier het 230

Scyedam | 1985 | | pagina 10