in de zakken van zijn colbert met de duimen er buiten. Met een lichte knik dankte hij het publiek en begon als gewoonlijk langzaam te spreken. Zelf keek ik op mijn horloge en zag dat het precies half elf was. Zijn lengte kennenderekende ik uitdat hij tussen half en kwart voor twaalf zou eindigenwaarna ik dan snel mijn filmspullen op kon bergen en vertrekken. Maar zijn rede was nu heel anders dan die hij altijd tijdens verkiezingsvergaderingen gebruikte. Dus ging ik evenals met belangstelling zijn uiteenzetting volgen. Toen hij dan ook met een prachtige "pointe" zijn rede besloot en er een donderend applaus losbarstte, ja, toen keek ik pas voor het eerst op mijn horloge en zag tot mijn stomme verbazing dat het al reeds over half twee was geworden. Al die tijd had hij, met de handen in de zakken, roerloos staande op het podium, zonder mikrofoon, weer drie uur de duizenden geboeid. EEN DUITSE VLUCHTELING In 1922 was de Internationale Rode Hulp (I.R.H.) opgericht. Deze zette zich vooral in voor hen die door hun politieke optreden met politie en gevangenis te maken kregen. Ook Nederland was een sektie. De mensen die het I.R.H.-werk deden waren overwegend lid of sympathisant van de CPH. Toen in 1933 in Duitsland het national-socialisme aan de macht kwam, deden honderden Duitse kommunisten en andere politieke tegenstanders van het Hitler-regime een beroep op de I.R.H. Mensen werden geholpen om de grens over te komen, kregen onderdak (soms illegaal, omdat de Nederlandse regering meer dan eens vluchtelingen terugstuurde!en andere hulp. Met dubbeltjes en kwartjes werd door vaak arme en werkloze mensen geld opgebracht. Ook Van der Sloot heeft een vluchteling in huis gehad. Hij vertelt er dit over: Wat in Schiedam kwam aan vluchtelingen wisten we, hoe ongelooflijk het ook klinkt, wel ergens voorgoed onder dak te brengen. Zelf heb ik een man in huis gehad van ongeveer 60 jaar. Hij had de Eerste Wereldoorlog gedurende vier jaar aan de fronten meegemaakt. Toen de vrede er eindelijk kwam in 1919 besloot hij als socialist te gaan werken aan de vrede. In zijn partij klom hij op en in 1930 werd hij lid van de gemeenteraad in Düsseldorf. Tijdens de grote razzia's werd hij in 1933 gepakt. Na drie jaar kreeg hij de gelegenheid om uit het beruchte koncentratiekamp 'Kranenburg' te ontsnappen. Gedurende de tijd dat hij bij ons was, hebben we veel met elkaar gepraat, hoewel dat een beetje moeilijk ging door het feit, dat mijn Duits niet zo best was. Op een avond waren we weer bezig toen ik een beetje twijfelde aan verschillende uitspraken, als zouden kommunisten in de kampen gebrandmerkt worden. Ik zag hem kwaad worden over zoveel ongeloof. Plotseling stond hij op en zonder wat te zeggen, begon hij zijn hemd uit te trekken. Toen hij zich omdraaide, zag 232

Scyedam | 1985 | | pagina 12