ik inderdaad dat het waar wasop zijn rug stonden de littekens van drie ingebrande hakenkruizen, ongeveer zo vijf centimeter groot. Plotseling wist ik, dat wij van dit tuig niets te verwachten hadden. Voor mij was persoonlijk het fascisme vijand nummer één geworden. Niet lang daarna kreeg hij te horen, dat zijn vrouw uit Duitsland had weten te ontsnappen en zich nu bij familie in België bevond. Daarmee was voor hem de zaak ook opgelost. Zelden heb ik een mens zo gelukkig gezien, toen hij met enkele kennissen zogenaamd een reisje ging maken. Deze kameraden hadden dan de taak zo'n man over de grens te krijgen. De grenswachters in die tijd waren ook niets mals, vooral als zij iemand te pakken kregen die geen papieren bezat en daarbij ook nog een Duitser was. Eenmaal over de grens zorgden dan de Belgische kameraden wel voor hem. EEN MISLUKTE VERKIEZINGSSTUNT Tijdens de kampagne voor de Tweede Kamerverkiezingen in 1937 bedacht het kommunistische raadslid Ben Kedde een vernuftige konstruktie om borden op te hangen aan de dwars over de Hoogstraat gespannen leidingen van de elektrische lampen. Er werd geoefend en sukses leek verzekerd. Van der Sloot verhaalt over de organisatie en de afloop. We kwamen te weten na onderzoek, dat de politie tussen vijf uur 's morgens en half zes op de politiepost moest zijn voor aflossing. Nu waren er op de Hoogstraat ongeveer 40 draden en het werk was zo verdeeld dat iedere twee man vier van die borden moesten ophijsen. Twintig vrijwilligers waren snel gevonden. Zij brachten ieder voor zichzelf een viertal borden bij een partijgenoot of ander betrouwbaar persoon zo dicht mogelijk bij de Hoogstraat onder. Klokslag vijf uur zouden allen tegelijkertijd starten. Direkt alles afwerken. Dan zou om tien over vijf de boel hangenWe liepen ons allen te verkneuteren over het sukses dat ons nog te wachten stond. Alles ging prachtig van start en verliep prima. Alles was perfekt voorbereid, maar de sterke wind die toen over de Hoogstraat woei, ja daar hadden we geen van allen op gerekend. De wind greep de borden en plof, daar lag "Kiest communisten, L. de Visser, Lijst 8" weer op de grond. De meesten hadden al weer lang spijt, dat zij zo vroeg waren opgestaan. 233

Scyedam | 1985 | | pagina 13