DIE MORGEN BLEEF HET KWART VOOR NEGEN M. Verkade Dat was toch iedere morgen een gehaast! Ons huis stond in de Vlaardin gerstraat en onze school helemaal aan de Achtersingel. Dat betekende voor mijn zus en voor mij: de hele Dam aflopen, de Beursbrug over, de Korte Dam en een stukje Hoogstraat door, de Korte Kerkstraat inschieten, de Lange Kerkstraat uit, de Broersvest af en ten slotte nog een klein stuk Lange Singelstraat: daar was eindelijk onze school! Iedere dag tweemaal heen en tweemaal terug. Behalve op woensdagen en zaterdagen. Dan hoefden we alleen maar 's morgens naar school. Er waren altijd kinderen die voordat de school "aanging" op het plein speelden of rondlummeldenAantrekkingskracht had het snoepwinkeltje - later de snoepwinkel - waar je voor een cent allerlei heerlijkheden kon kopen. Bij mijn zus en bij mij was het echter altijd haasten geblazen. Om op tijd te komen. In ieder geval: ik was altijd op het nippertje. De lange weg legde ik niet anders dan dravend af. Wel vaak onderbroken als iets onderweg mijn aandacht trok. Wat nogal eens voorkwam. Ook een spel onderweg kon een handicap voor op-tijd-komen zijn. Heerlijk om in de herfst in de Lange Kerkstraat door de gevallen platanenbladeren te banjeren. De hele straat was erdoor bedekt! Je slofte erin. Je schopte erin, zodat de grote bladeren opstoven. Wee, als er een hondedrol onder verborgen zat! Natuurlijk is dat me overkomen. Mijn hele schoen zat vol met de vieze derrie. Maar die bladeren was een feest! Nog iets dat op hield was het proberen te lopen op de plinten van de steunberen van de Grote Kerk. Vroeger waren die plat. Maar smal. Als je er op stond, met je rug tegen de muur gedrukt, staken je schoenneuzen buiten de plint. Zo schuifelde je hoekje-om, hoekje-in. Totdat je niet verder kon omdat er halverwege de kerkmuur een portaal uitgebouwd was. Bij de restauratie van de Grote Kerk is dat verdwenen. Evenals de platte, hardstenen plinten. Die, zoals het hoort, door zandstenen waterlijsten werden vervangen. Knikkeren langs de trottoirstoepen van de Lange Kerkstraat was een spel waar je flink mee op schoot. Al dravend gooide je een kogel langs de stoeprand. Ver, natuurlijk. Een ander probeerde met zijn kogel de jouwe te raken. Als hij er voorbij schoot was jij weer aan de beurt. "Raak" leverde wel vijf knikkers op! Of je verloor ze. En pas op dat je over de gootroosters heenschoot! Je kon zomaar je kogel kwijt zijn! "Bonken" heette dat spel geloof ik. 240

Scyedam | 1985 | | pagina 20