WINTERGEZICHT H. Kiela Deze in 1926 gemaakte foto gunt ons een blik op de Nieuwe Haven. De fotograaf stond hier ter hoogte van de Schoolstraat en richtte de lens zuidwaarts. Daar buigt de haven af naar links en komt uit bij de Varkenssluis. De Nieuwe Haven werd in 1613-1614 gegraven en is ruim 1 kilometer lang en 50 meter breed. Hij werd gegraven om de andere havens beter te kunnen laten doorspuien en Schiedam de mogelijkheid te bieden meer schepen van ligplaatsen te voorzien. De eerste sneeuw is altijd weer een fascinerend gezicht en maakt alles wat milder. Alle geluiden in deze witte wereld worden door de dikke sneeuwlaag gedempt. Na zo'n pak sneeuw heerst er een serene rustdie meestal kort daarna wordt verstoord door spelende en joelende kinderen, die zich deze winterpret niet laten ontnemen. Ook de twee jongens op deze foto, waarvan er één in korte broek, vermaken zich kostelijk. De kale takken van de bomen zorgen voor een scherp contrast met de grauwe winterlucht. Tussen de dubbele bomenrij is een wandelpad aangelegd, waar het in de zomermaanden plezierig wandelen is. Deze bomen hebben vermoedelijk de laatste oorlogswinter niet overleefd. Zij werden gekapt en kleingemaakt om er de kachels mee te stoken. Thans groeien er op deze plaats platanen. De rechterzijde toont ons de gevelwand van de Nieuwe Haven, gelegen tussen de Schoolstraat en de Westerkade. Een aantal oude branderijen zijn gedeeltelijk zichtbaar. Het zijn de in 246 Een kijkje op de Niemtfe Haven, onder sneeuw Schiedam in de sneeuw.

Scyedam | 1985 | | pagina 26