classicistische stijl uitgevoerde gevels van de panden Amsterdam en Rotterdam uit 1857 en Wassenaar uit 1860. In die tijd was het gebruikelijk deze gebouwen van een naam te voorzien, die in de gevel werd aangebracht. Het jaartal, meestal het bouwjaar, staat op de sluitsteen boven de inrijpoort. Op de voorgrond liggen de houtvlotten van houtzagerij Van der Eist. De meerpalen evenals de eraan vastgemaakte vlotten zijn inmiddels verleden tijd. Sinds oktober van dit jaar is op deze plaats de jachthaven van de watersportvereniging "De Nieuwe Haven" gevestigd. Het aannemingsbedrijf J.K. Simon B.V. verzorgde hiervoor het heiwerk. Er werden 44 palen in de bodem van deze haven geslagen om er de loopsteigers en vlonders aan te bevestigen en de scheepjes aan af te meren. Vooral in de zomermaanden kunnen de jachten voor de nodige bedrijvigheid zorgen. Het zal deze verstilde haven weer een nieuwe impuls geven Aan de overzijde bevindt zich de achterkant van de Lange Nieuwstraat. Hier liggen twee pleziervaartuigen van enige gefortuneerde Schiedammers. Het er achter liggende terrein is thans in gebruik bij het automobielbedrijf Vink Co. Het heeft als reklame een auto op een metershoge paal geparkeerd. In de tuin ernaast van de distillateursfamilie Visser staat een theekoepel langs het water. Hij stamt uit de 18e eeuw en is thans de laatst overgebleven theekoepel in Schiedam. Het is jammer dat hij in zo'n vervallen toestand verkeert. Een vrachtscheepje met neergelaten laadboom ligt vastgevroren in het ijs. Het ligt voor de wal van het opslagterrein van J.R. Sjoer, handelaar in bouwmaterialen. De bergen zand en grind gaan schuil onder een flink pak sneeuw. Tot 1924 was dit terrein in gebruik als ossenmesterijDe familie Kool hield hier ca. 300 ossen. Zij werden hierbij geassisteerd door hun medewerkers L. Jongste en J. van de Velden. Als veevoer gebruikte men spoeling (afgewerkt graan), het afvalprodukt van de graanstokerijen. Deze mesterij zo dicht bij de woningen van de welgestelde Schiedammers moet toch de nodige overlast hebben bezorgd. Een dergelijk bedrijf trekt toch ongedierte, zoals ratten en vliegen aan, om over het loeien der dieren en de reuk van uitwerpselen maar te zwijgen. Het moet geen onverdeeld genoegen zijn geweest om in de theekoepel plaats te nemen en er iets te nuttigen Vervolgens komen we aan het hofje "Bergerbuurt" waar 13 kleine huisjes staan, die ook thans nog worden bewoond. De toegang wordt gevormd door een poort in de woning van nr. 151 aan de Lange Nieuwstraat. Achter dit hofje ligt het terrein van aannemer J. Bokhorst, die hier zijn bouwmaterialen opsloeg. Sinds 1940 is hier het 247

Scyedam | 1985 | | pagina 27