aannemingsbedrijf J.K. Simon B.V. gevestigd. Dit voor Schiedam unieke bedrijf houdt zich onder andere bezig met heiwerk op en langs het water. De vele varende hei- en timmerbakken, zolderschuiten en pontons vullen hier nu de haven. De vijf gelijkvormige daken op de achtergrond vormen een deel van de gebouwen van het Algemeen Handels-Entrepot. Het gebouw bestaat uit tien pakhuizen, uitkomende aan de Lange Nieuwstraat, en aan de achterzijde zich uitstrekkende tot aan de Nieuwe Haven. Op de gevel aan de havenkant staat vermeld ANNO "DE NEDERLANDEN" 1851 Een entrepot is een rijkspakhuis waar goederen worden opgeslagendie nog niet zijn ingeklaard. In 1850 verleende de toenmalige Minister van Financiën bij Koninklijk Besluit onze stad toestemming een Handels-Entrepot te vestigen. Oorspronkelijk was het entrepot gevestigd in het pakhuis "Java" aan de Hoofdstraat. Later werd het overgebracht naar de pakhuizen "De Nederlanden" aan de Lange Nieuwstraat, eigendom van de familie Nolet. In 1894 koopt de gemeente Schiedam deze pakhuizen aan. Het beheer van het pakhuis wordt opgedragen aan een raadscommissie. Voor het Vrij-Entrepöt wordt een direktie benoemd. In 1911 treedt een gewijzigd reglement in werking waardoor de twee instanties worden opgeheven. Hiervoor in de plaats wordt het beheer van het entrepot opgedragen aan een nieuwe commissie. Vanaf dit moment wordt de naam Algemeen Handels-Entrepot der gemeente Schiedam. In 1925 wordt tot uitbreiding besloten. Hiertoe wordt aan de noordkant van de bestaande bebouwing een nieuwe vleugel aangebracht. Van de vele Publieke Entrepots die Nederland ooit telde, bestaan er thans nog slechts drie. Hiermede beschikt Schiedam naast Rotterdam en Dordrecht over een zeldzaam instituut. Alle overige entrepots zijn in het bezit van particulieren. Over het Schiedamse entrepot doet het volgende verhaal de ronde: Vrijwel alle Schiedamse fabrikanten van alcoholische dranken maakten regelmatig gebruik van het entrepot. Ook op de diverse zolders werd de opslagruimte benut. In het verleden had een medewerker in de loop der jaren een bijzonder goede smaak voor alcoholische dranken ontwikkeld. Bij elke lekkage, meestal een lekkend vat, werd onze man erbij gehaald. Met de vinger nam hij wat van de gelekte drank op en proefde daarna. Feilloos vertelde hij dan, dat het rum was en afkomstig van de partij van Melchers. Op een goede dag werd hem weer een lekkage getoond. Na enige malen proeven moest hij bekennen dat deze opgave voor hem te moeilijk was. Groot was de hilariteit bij de andere medewerkers toen bij nader onderzoek bleek dat iemand op de bovenliggende zolder had staan urineren. Toen mij verzocht werd om voor dit winternummer van Scyedam een sfeervolle foto of ansichtkaart met bijbehorende tekst te 248

Scyedam | 1985 | | pagina 28