Eigenlijk had deze foto veel eerder onder Uw aandacht moeten komen. Er is nl. een vraag aan verbonden en om daar dan een antwoord op te krijgen zijn er mensen nodig die de op de foto afgebeelde situatie hebben meegemaaktEn hoe langer er gewacht wordt,hoe kleiner de kans is op de vraag een reactie te krijgen. De foto toont ons de vrouwenzaal van het oude Stadsziekenhuis dat aan de Laan en de Lange Achterweg stond. Het werd in 1919 vervangen door het nieuwe ziekenhuis in de Nassaulaan. Nu staan op die plaats de nieuwe huizen van de Boomgaardstraat en de Laan. Hoe geheel anders was er de sfeer in die tijd, als we een vergelijking maken met het ziekenhuisgebeuren van vandaag. In toen moderne ijzeren ledikanten werden de zieken verzorgd. De vrouwen in de zaal aan de voorzijde, de mannen aan de achterzijde van het, eigenlijk toch wel kleine gebouw. Er was op elke zaal slechts plaats voor 11 patiënten en totaal mochten niet meer dan 20 personen tegelijk opgenomen zijn. Het is dan ook moeilijk denkbaar dat dit gebouw de vervanging was voor het Blauwe Huis aan de Lange Nieuwstraat dat voordien als Stadsziekenhuis dienst deed. Op de foto zien we bij de linker rij bedden een kind staan. Kinderen werden gewoon tussen de ouderen verpleegd, want een aparte kinderafdeling was er niet. Helemaal rechts zien we Neeltje Groeneweg-Jongsten. Zij is de grootmoeder van onze huisfotograaf Han Groene weg. Dank zij die familierelatie is deze interieurfoto bewaard gebleven. Nu bevindt zich op deze foto een interessant detail. Boven de bedden hangt aan de rechtermuur een bord waarop een tekst geschreven is, die op de originele foto niet leesbaar is. Maar dank zij vele malen reproduceren is de foto zo ver opgehaald dat de eerste regels leesbaar zijn geworden. WEET VAN DEN ARBEID HET ALGEMEEN WELZIJN Mede door de gordijnbeugel is de derde regel niet te ontcijferen, terwijl het vermoeden bestaat dat er vóór de tweede regel ook nog iets moet staan. Onze vraag is nu: Wie weet deze tekst? Behoort dit tot een bijbeltekst? Of is dit regel uit een oud literair werk? Wij weten het niet en daarom leggen we de vraag aan U voor in de hoop dat de vraagtekens verdwijnen. Omtrent het bestaan van dergelijke borden kan nog het volgende verteld worden. In de vóórmiddeleeuwse tijd was het met de medische toestanden zeer slecht gesteld, zieken verzorgen betekende kruidendrankjes brouwen en deze aan de zieke toedienen. Bij het sterven ging de mens verenigd worden met de voorouders en de Goden. Eigenlijk veranderde daar weinig aan toen Bonifatius en andere predikers vertelden dat er slechts één God 251

Scyedam | 1985 | | pagina 31