DE VERGISSING VAN DE OUDE BRUGWACHTER W.F. v.d. Sman Augustus 1983, in Huize Liduina, overleed op 92-jarige leeftijd mej. H.M.L. Wouterlood, onze tante Jet. Ik bezocht haar in 1982; zij was toen helder van geest, doch bijna blind. Wijlen haar vader, Ch.J. Wouterlood had een distilleerderij aan de Schie met een slijterij aan de C-rote Markt. Zij vertelde mij toen dat het bedrijf vroeger gevestigd was aan de Appelmarkt. Daar keek ik van op, want hoewel ik op reeds zeer jeugdige leeftijd sinds de beginjaren van deze eeuw, de beide gevelwanden van de Appelmarkt aanschouwd had, had ik daar nooit enige reminiscentie van een brandersbedrijf kunnen ontdekken. De oplossing van het raadsel bracht mij het belangwekkende boekje "Twee eeuwen Molen de Vrijheid", waarin onder het hoofdstuk De Vrijheid als Brandersmolen, een kopie van de aankondiging van een veiling op 27 november 1869, in 6 percelen, voorkomt: Openbare Verkoping 3e Eene BranderijKoelbak en Erve, zijnde de Branderij voorzien van twee Ruwketels en een Distilleerketel met Helmen, drie Kuipen met Slangen en zestien Beslagbakken aan de Appelmarkt, wijk C no. 16 te Schiedam, kadastraal bekend sectie C no. 125, groot twee roeden en 1 el. 4e Een Pakhuis en Erve aan de voormelde Appelmarkt, wijk C no. 118, kadastraal bekend sectie C no. 570 en 571, groot 92 el. Deze beide percelen moet wel het bewuste brandersbedrijf geweest zijn, dat toen in het bezit was van mijn overgrootvader (van grootmoeder zij de)de vader van Ch.J. Wouterlood. Nu was er aan de Z. zijde van de Appelmarktbrug een brugwachtershuisjebemand door de brugwachterdie later eveneens in Huize Liduina woonde. De producten van de branderij moesten via het water van de Lange Haven vervoerd worden. De daarbij behorende papieren als vrachtbrief ,vrijwaringsbrief van de accijns, moesten aan de schipper worden meegegeven en daartoe stuurde mijn overgrootvader zijn zoon, Ch.J. Wouterlood, toen een tiener, met deze papieren naar de brugwachter met het verzoek ze aan de schipper te overhandigen als deze kwam. Het is zo goed als zeker, dat met de bovenvermelde verkoop van het brandersbedrijf, dit ter plaatse is verdwenen, maar het werd verplaatst naar de Nieuwe Haven (later onder de firmanaam Jansen en Wouterlood naar de Schie), want vóór 1900 was er aan de Nieuwe Haven een branderij van Wouterlood met aanpalend woonhuis van de familie, waar ik in 1906, als 5-jarige, eens met mijn ouders een familiebezoek bracht. Tante Jet was toen 15 jaar. 253

Scyedam | 1985 | | pagina 33