voren. Gedurende die tijd was hij grotendeels werkloos. Een zeer bekend kommunist zijnde kreeg hij nauwelijks werk. In de oorlog moes+ hij onderduiken. Na de oorlog keerde hij niet meer terug in de raad wegens ziekte. Hij overleed op 2 februari 1957. Het manuscript begint met de terugkeer in Schiedam. Tot 1933 sympathiseerde Van der Sloot met het NVV en de SDAP Hij vond echter dat deze veel te weinig opkwamen voor de belangen van de arbeiders. Voorts nam hij het een aantal socialistische afgevaardigden in Duitsland zeer kwalijk, dat zij met de nationaal-socialisten samenwerkten. Van der Sloot werd lid van de Communistische Partij Holland (CPH). Inmiddels was hij werkloos geworden. Omdat hij getrouwd was met de dochter van een bekend kommunist was het hem vrijwel onmogelijk aan werk te komen. Hij moest leven van een schamele uitkering. Doch het betekende wel, dat hij tijd genoeg kreeg om werk voor de partij te verrichten. Na allereerst gewoon politiek werk verricht te hebben, werd hij met Jan Niewmeier (ook CPH-lid in Schiedam) aangewezen voor het jeugdwerk. Het werk onder de pioniers (11 tot 15 jaar) werd door de CPH heel serieus genomen. Deze jongeren kregen die opleiding waardoor zij later lid konden worden van de C.J.B. (Communistische Jeugd Bond). Het jeugdwerk werd in die tijd distriktsgewijs georganiseerd. Van der Sloot verrichtte dan ook de nodige werkzaamheden buiten Schiedam. De CPH zocht naar mogelijkheden om andersdenkenden te bereiken. Dit uiteraard hen voor de beweging te winnen. Zo werd met sukses een kinderkamp georganiseerd. Doch dit leverde geen nieuwe leden op. Wel werkte het kamp op andere wijze door. Gebleken was nl. dat enkele pioniers goed een toneelstuk konden opvoeren. Dat waren toevallig leden van de groep Schiedam. Zo kwam de gedachte op een toneelgroepje te vormen In 1934 werd begonnen met een toneelgroep in Schiedam. De ruimte waar gespeeld werd was op een zolder van een mouterij aan de Noordvest. Voorheen werd deze gehuurd door de Rode Sport Eenheid, doch de RSE ging naar een kleiner gebouw en de CPH nam de huur over. Op de vloeren konden honderden mensen zittenDe eerste voorstelling, die de "Voortrekkers" gavén, was een groot sukses. De drie herhalingen hadden eveneens een dankbaar publiek. De "Voortrekkers" deden het zó goed, dat ze ook voor andere afdelingen in het distrikt werden gevraagd. 224

Scyedam | 1985 | | pagina 4