De winter van '36/'37 was ontzettend druk. De voorstellingen in Schiedam en Rotterdam gingen door. De verkiezingsvoorstellingen brachten Van der Sloot door heel Nederland. In Schiedam werd een handpers aangeschaft, bedoeld om een kleine jeugdkrant uit te geven en voor het drukken van kleine vlugschriften. Deze pers stond bij Van der Sloot thuis. De Tweede Kamerverkiezingen van 1937 werden voor de kommunisten echter een forse tegenvaller. Om de afknapper te boven te komen ging Van der Sloot enige tijd kamperen in Kijkduin. Omdat hij echter als werkloze iedere dag moest stempelen, moest hij elke dag heen en weer fietsen van Kijkduin naar Schiedam. In augustus 1937 moest het gebouw aan de Noordvest verlaten worden. De veiligheidsinspektie had de ruimte afgekeurd. In de Kethelstraat werd de voormalige danszaal "Erato" gehuurd. Dat ging via een omweg, want de eigenaar was rooms-katholiek en zou de zaal zeker niet aan de CPH willen verhuren. De oplossing werd gevonden, doordat een kleine amateur toneelgroep de zaal ging huren, terwijl de CPH grotendeels de feitelijke gebruiker zou worden De zomer van 1938 was voor Van der Sloot niet al te prettig. Men verdacht hem ervan met filmen er wat bij te verdienen. Dientengevolge wilde men hem naar het strafkamp Witteveen sturen. Hij weigerde. Dat betekende echter, dat zijn steun werd ingehouden. Hij begon nu maar voor zich zelf en maakte een tournee door West-Nederland om daar jeugdfilms te vertonen. Het werd geen sukses. Er kwam echter redding. Van der Sloot had goede kontakten met de zaak in Rotterdam, waar hij zijn films haalde. Hij kreeg daar een baan aangeboden. Van der Sloot bleef volop aktief in de CPH. Het draaien van films en het verzorgen van de jeugdprogramma's in Schiedam bleef hij doen. In de zomer van 1939 kwam daar nog een aktiviteit bij. Samen met Jan Niewmeier verzorgde hij voor vrouwen van werklozen een reisje naar Scheveningen. Zij deden dit in opdracht van de partij, omdat deze vond, dat de arbeidersvrouwen, vooral de vrouwen van werklozen zich te veel terugtrokken en zich te veel opsloten in hun gezinnen. Met zo'n 150 personen rukte men op naar Scheveningen. De oorlog maakte, zoals op vrijwel iedereen, op Van der Sloot een diepe, zo niet verbijsterende indruk. Hoe op de realiteit van de bezetting gereageerd moest worden, was voor velen een moeilijk te beantwoorden vraag. Het was pas na enige maanden, zo vertelt hij, dat de kommunisten gingen proberen om een verzetsgroepje op poten te zetten. Er waren zelfs vele besprekingen nodig om een ieder bij te brengen, dat zoiets hard nodig was. De eerste poging om een kommunistisch verzetsgroepje van 5 man in Schiedam te vormen mislukte. Pas na enige tijd lukte het om het verzet van de grond te krijgen. In Schiedam nam Dirk van de Heuvel de leiding van het 226

Scyedam | 1985 | | pagina 6