kommunistisch verzet op zich. De eerste vlugschriften werden verspreid. Zo goed en zo kwaad als het ging, hield men ook het jeugdwerk zo lang mogelijk draaiende onder het mom, dat het om neutraal werk ging. Van der Sloot is erg aktief geweest in het verzet. Opgenomen in het netwerk van het kommunistisch verzet speelde hij o.a. een rol als boodschapper. Doordat hij nog veel kontakten had in Gelderland, kon hij mensen daar aan een onderduikadres helpen. De kommunisten werden uiteraard door de Duitsers gezocht. Na de inval in Rusland werd het gevaar voor de kommunisten nog groter. Kort daarna werden de kommunisten inderdaad door de Duitsers opgehaald. Omdat ze niet iedereen te pakken kregen, werd er nog enkele dagen gezocht. Het lukte Willem Collé te ontvluchten. Hij was door een politie-agent gewaarschuwd: "Willem, zorg dat je weg komt, vannacht komen ze je halen." Dit was een signaal voor Van der Sloot en één van zijn zwagers om de fiets te pakken en de anderen te waarschuwen. Er waren er ook toen nog, die het nog niet zo ernstig inzagen. Collé dook eerst onder bij Piet Nieuwenburg, sympathisant van de CPH. Hij had een kleine, onopvallende boerderij tussen het station en de Stationsstraat. Kort daarna ging Collé naar zijn geboorteplaats Culemborg, waar hij bij een nicht onderdak vond. In april 1942 werd hij echter door een paar Schiedammers, die hem goed kenden, gezien. Hij werd verraden, vluchtte daarom ijlings, en hield zich schuil in een vissershuisje aan de Lek. Van der Sloot wist een adres voor hem te vinden in Eerbeek. Onder het mom, dat zijn schoonvader zijn gezondheid moest opvijzelen, omdat hij de zenuwen had van de bombardementen op Rotterdam werd Collé ondergebracht. De mensen konden wel wat geld gebruiken. Collé bracht geruime tijd in Eerbeek door. De vrouw des huizes kreeg echter achterdocht. Zij ontdekte, dat Bergsma een schuilnaam was en dat ze met Willem Collé te doen had, kommunistisch gemeenteraadslid in Schiedam. Op een gegeven moment werd de grond hem zo heet onder de voeten, dat hij zijn koffer pakte en ongezien het huis verliet. In een vrachtloods bij het station Dieren bracht hij de nacht door. Informatie uit Culemborg leerde, dat hij daar niet meer onder te brengen was. Via het kommunistisch netwerk kreeg Van der Sloot echter het adres van een boer in Enter in Overijssel. Na vijf dagen onderdak moest Collé daar echter al weer vluchten, omdat de Duitsers in Enter naar eventuele onderduikers gingen zoeken. Collé vond weer onderdak in Beekbergen en verkaste in 1943 nog naar Den Haag en Delft. In deze plaats kon hij tot het aan het einde van de oorlog blijven. Zelf werd Van der Sloot in 1942 bij zijn baas als "overtollig personeel" ontslagen. Het gevolg was, dat hij zich moest laten keuren, om na te gaan of hij naar Duitsland gestuurd zou worden voor de arbeidsdienst. Toen hij zich 14 dagen na de keuring meldde bij de arbeidsbeurs in Rotterdam, veinsde hij, 227

Scyedam | 1985 | | pagina 7