fragmenten uit de biografie van Ary van der Sloot OVER DE SDAP In de zaak van Gusto hadden we nog met een ander geval te maken. Toon van Duinhoven, betaald bondsbestuurder van het NVV, zou bemiddelen bij de direktie van Gusto (nl. i.v.m. een staking, H.N.). Direkt na die bespreking zou er een vergadering worden gehouden in zaal "Eendracht" op het plein Eendracht. Op één of andere manier had Toon de zaak van de arbeiders verraden. In plaats van te onderhandelen zou hij de direktie hebben beloofd, dat hij zou proberen om de arbeiders weer zo snel mogelijk aan de gang te krijgen. In die "bespreking" had echter een lek gezeten. En dat goede nieuws kwam eerder in de zaal dan Toon. Vanachter het doek kwam Toon naar voren en met een gelukkig gezicht begon hij: "Kameradenmaar verder is hij niet gekomen. Hij heeft die middag moeten lopen voor zijn leven Maar er zaten meerdere van die portretten in de SDAP. Terwijl om de verslechteringen te stoppen eenheid nog meer nodig was dan voorheen, begon de SDAP alles van links af te wijzen en vriendelijk te doen tegenover rechts. DE EERSTE FILMVOORSTELLING Dat er ook film zou worden vertoond, verzwegen we maar uit angst dat de mensen het raar zouden vinden en daardoor zonder meer weg zouden blijven, zodat de belangstelling voor ons streven verloren zou gaan. Per saldo waren de meeste bezoekers buitenstaanders Voor de jeugdvoorstelling hadden we een paar kluchten genomen met o.a. Laurel en Hardy en een goede film van Charlie Chaplin. De filmmiddag voor de jeugd verliep uitbundig. Dat konden we dus nog wel eens doen. De volgende avond (voor de ouderen, H.N.) voerden eerst de kinderen de stukjes op, die ook toen weer bijval kregen. Zonder iets verder toe te lichten, liet Jan, zoals we hadden afgesproken, het filmscherm uitrollen. Zelf stond ik met het filmapparaat in een soort cabine. Binnen kon ik horen dat de mensen steeds zachter begonnen te praten. Zoiets heb je als de mensen nieuwsgierig worden. Het licht in de zaal ging uit en ik startte de projektor. Toen verwachtten zowel Jan als ik dat er een storm van protest zou komen vanuit de zaal en dat wij maar gauw op moesten houden met die flauwekul. Maar wie schetste onze verbazing dat de mensen begonnen te brullen van de lach om de grollen die Laurel en Hardy aan het uithalen waren. Het enige protest dat wij 229

Scyedam | 1985 | | pagina 9