Kind Jezus; leg op ons schuld en boete en doe ons tot U wederkerenopdat Gij tot .ons wederkere; opdat ook Uw verscheurde gemeente tot één worde vergaderd onder de heilbanier van Christus, om te zijn een zegen in het midden der natie. Wil ook Uw almacht stellen tegenover de verwoestende machten, die tot doel hebben alles te overheersen, alles onder de voet te treden, zodat Uw Naam en zaak niet meer gedacht zou worden, en er geen plaats overblijft op aarde voor U en Uw zaak, voor Uw Kerk en voor Uw volk Israel. 16 NOTEN De noten zijn door mij (H.N.) toegevoegd ter nadere toelichting van voor buitenstaanders onbekende begrippen of namen en komen dus voor mijn verantwoordelijkheid. 1. In vele Protestantse kerkdiensten wordt aan het begin van de kerkdienst een formule uitgesproken als belijdenis van de hulp van God, die de gemeente heeft samengeroepen. Deze heet VOTUM. 2. Hermann Friedrich Kohlbrugge (1803-1875) en Philippus Jacobus Hoedemaker (1839-1910) waren invloedrijke theologen vooral in de rechtervleugel van de Reformatorische gezindte. 3. Oude schrijvers uit de tijd van de Nadere Reformatie (17de - 18de eeuw) worden nog steeds veel gelezen in deze kringen. 4. De gereformeerde Bond is een stroming binnen de Hervormde Kerk. 5. Dominee Paauwe trad na konflikten uit de Hervormde Kerk en vormde een eigen kring om zich heen. Ook mensen uit Schiedam gingen naar hem luisteren als hij bijvoorbeeld in Rotterdam of Delft preekte en lazen zijn gedrukte preken.

Scyedam | 1986 | | pagina 16