Er was veel uitbreng van melk. Deze werd lopend weggebracht. De tantes hadden een juk met daaraan twee melkemmers en een maat. Ook had Kerklaan een hondekar, die ook op de foto te zien is. De hond zit onder de kar in het tuig. Op de kar is het wapen van de SMV Schiedamsche Melkhandelaren Vereeniging zichtbaar. Wanneer de foto genomen is, is niet bekend. Geschat wordtdat de foto omstreeks de Eerste Wereldoorlog gemaakt is Later werd gebruikt gemaakt van een bakfiets, een handkar, een carrier, een paard en wagen en nog later van de ijzeren hond. Op deze ijzeren hond was geschilderd: Blijven gaan! zegt Kerklaan. De andere foto's laten iets van die ontwikkeling zien. Vader Kerklaan was overigens de eerste melkboer in Schiedam, die op het gebruik van een auto overging. In de dertiger jaren had hij een driewielige motor om daarna een tweedehands Ford aan te schaffen. Dat was een tweezitter met hoge hoed. De achtercabine werd zo verbouwd, dat er melkbussen in konden staan Hoe was vroeger nu de bedrijfsvoering? Het was toen nog de gewoonte, dat de melkboer in het voorjaar een boer ging kopen. Hij sloot dan een kontrakt met een boer. Deze verplichtte zich elke dag melk te leveren, terwijl de melkboer op zijn beurt op zich nam elke dag alle melk af te nemen. Aangezien niet altijd de hoeveelheid geleverde melk overeenkwam met de afzet aan de klanten en de melk ook niet lang bewaard kon blijven, betekende dit een risiko. Meerdere melkboeren gingen er dan ook toe over varkens te houdenzodat de overtollige melk aan de dieren gevoerd kon worden Om het probleem van de overtollige melk te ondervangen, staken een aantal melkhandelaren de koppen bij elkaar. Een eerste vorm van samenwerking was het pakhuis van melkhandel Kool op de hol bij de Lange Achterweg en Hoogstraat. Daar kon men melk kopen in de hoeveelheid die men nodig had. Een stap verder was de oprichting van de melkfabriek De Landbouw. Deze is opgebouwd met het kapitaal van Schiedamse melkhandelaren. Zij waren de aandeelhouders en dus de eigenaren van deze aan de Vellevest gevestigde fabriek. Vader Kerklaan is commissaris van deze fabriek geweest. De melk die men over had, kon nu aan het einde van de dag teruggebracht worden. Daarvan werden dan boter of andere melkprodukten gemaakt. Er waren toen, in de twintiger en dertiger jaren, zeer veel melkhandelaren in Schiedam. Een ieder had zijn eigen, over de stad verspreide klanten, want de zogeheten sanering (de verdeling van de stad in wijken onder 24

Scyedam | 1986 | | pagina 24