DE SAMENKOMSTEN VAN STAM, BOGAARD EN HOFMAN - EEN STUK KERKGESCHIEDENIS Degenen, die Scyedam al langer lezen en bovendien de oude nummers bewarenkunnen het artikel naslaandat ik in Scyedam van mei/juni 1981 schreef over Ds. H. Hofman onder de titel Van schippersjongen tot Evangeliedienaar. Hofman was voorganger van wat zou gaan heten de Stichting tot instandhouding ener kerkgemeenschap te Schiedam ter verbreiding van de Gereformeerde leer volgens de Synode van 1618-1619. Niet iedereen zal met deze kerkgemeenschap bekend zijn. Daarom volgt hieronder nog een nadere toelichting. De gegevens hiervoor zijn voor een deel ontleend aan het in 1984 verschenen boek van P. van de Breevaart De breuk beleefd. Vanaf 1834 (de zgn. Afscheidingzijn er tal van groepen en personen geweest die uit verzet tegen het toenmalig beleid van de Hervormde kerk en de daar verkondigde leer uit die kerk traden. Vaak stichtten zij dan afzonderlijke kerkgenootschappen. Deze kerken staan als zwaar in de leer bekend en worden in de volksmond vaak als zwarte kousenkerk aangeduid. Leden van deze groepen kennen een eigen levensstijl met een sterke zondagsheiliging, een frekwente kerkgang en een afkeer van werelds vermaak In hun prediking ligt een grote nadruk op de mens als zondaar. Het is ook de taak van de voorganger om de mens op zijn ellendige staat te wijzen, om hem Gods oordeel aan te zeggenmaar ook om Gods genadedie zondaars redt, te verkondigen. Hel en eeuwig leven zijn onderwerpen die steeds terugkeren. Dat geldt ook voor het wonder van de wedergeboorte of de bekering, waardoor mensen nieuwe schepsels worden. Het is God die de mens daarbij overwint, want de mens, geneigd zijnde tot het kwaad, biedt tegenstand. Zonder zo'n bekeringservaring kan iemand geen predikant worden. De bekeringservaring is belangrijker dan het feit of iemand wel of niet theologie gestudeerd heeft. Vandaar dat we nogal eens voorgangers tegenkomen, die geen enkele theologische opleiding genoten hebben. De gemeenschap in Schiedamdie onderdeel was van een gesloten groep van gemeenten, gaat indirekt terug op de prediking van Ds. Bastiaan Sterkenburg (1809-1900). Sterkenburg had, nadat hij nogal wat omzwervingen had gemaaktrust gevonden in het ambt van voorganger van de Gereformeerde Samenkomst te Alblasserdam/Kinderdijk (rond 1880). Uitdrukkelijk koos Sterkenburg er voor om niet een 3

Scyedam | 1986 | | pagina 3