afzonderlijk kerkgenootschap te stichten. Hij bleef de Nederlands Hervormde kerk als de kerk der vaderen erkennen. Het ging hem erom dat deze zou terugkeren van haar dwalingen naar haar grondslag, zoals verwoord in de besluiten van de Synode van Dordrecht van 1618/1619. Zolang dat niet het geval was, bleef men afzonderlijke samenkomsten houden, maar men weigerde uitdrukkelijk zichzelf als kerkgenootschap te betitelen. Zoals het later in artikel 6 van de beginselverklaring geformuleerd zou worden "In deze Afscheiding zijn de bovengenoemde gemeenschappen (Alblasserdam, Capelle aan den IJssel, Hendrik-Ido-Ambacht Schiedam en Sliedrechtniet mede kunnen gaan; doch gelovende dat zij in die Kerk (dat is: De Nederlands Hervormde Kerk) thuis hoorden, uit de honger naar Gods woord, om hun voorganger verzameld geblevener op uitziende of Christus nog eens Zelf orde op zaken wil komen stellen, om alzo de hun ontzegde plaats aan hen te hergeven. In 1896 bevestigde Sterkenburg Hendrik Stam (1839-1916) tot voorganger. Stameen boer te Capelle aan den IJssel, had vanaf 1885 aldoor met geestverwanten samenkomsten gehouden. Samenkomsten die door een groeiend aantal mensen bezocht werden. Door de sterke achting, die men voor Sterkenburg had, verzocht men deze de gemeente te Capelle aan den IJssel te helpen met het bedienen van de sacramentenStam was hiertoe nog niet bevoegd. Dit zou veranderen na zijn bovengenoemde bevestiging. Stam was een eenvoudig man, recht toe recht aan in zijn taalgebruik. Hij verrichtte ook ambtswerkzaamheden buiten de gemeente. Op een gegeven moment (het jaartal heb ik niet kunnen achterhalen) werd hij ook in Schiedam gevraagd door een groepje mensendat eigen samenkomsten hieldomdat zij zich niet konden vinden in de Hervormde kerk. Na in verschillende gelegenheden diensten gehouden te hebben (o.a. in het Sint Jacobs gasthuis op de Hoogstraat) werd een definitieve ruimte gevonden op de zolder boven de distilleerderij Wede we A. van den Eelaart in de Boterstraat. Daar kerkte men 41 jaar, totdat men na aankoop van de Gereformeerde Plantagekerk aan de Lange Nieuwstraat vanaf 1955 haar diensten ging houden, 's Zondags werd er meestal 'preek gelezen vaak omdat men geen eigen voorganger had. Er werden drie diensten per week gehouden: twee op zondag en een op een door de weekse avond. Op maandagavond ging meestal Ds. Jan Hendrik Bogaard (1868-1940) voor. Deze was voorganger in Sliedrecht, waar hij in 1908 door Stam tot predikant bevestigd was. Hij zou predikant blijven totdat hij opgevolgd werd door Hermanus Hofman. 4

Scyedam | 1986 | | pagina 4