Soms zongen ze een psalm. Dan kreeg ik een oud psalmboekje en zong ijverig mee. Een enkele keer ben ik met vader door de straten daar gelopenen heb verwonderd rond gekeken naar de machtig-grote toren van de Hervormde kerk, naar het prachtige stadhuis, naar de oude huisjes en de donkere stinkende "sloten", zoals ik ze toen noemde. Daar hing een geur van jenever, spoeling en modder. Soms zag je de mensen gezellig voor het huis zitten in de zonop roodbruine mahoniehouten stoelen met biezen zittingen, zichtbaar genietend van de mooie zomeravond. In die tijd waren er nog heel weinig auto's en daardoor was ook de aanblik van het Schiedamse stadsleven rustig en gemoedelijk. De samenkomst op de zolder in de Boterstraat had ook dat rustige, eenvoudige karakter. De zolder zelf, met z'n ruwe bakstenen muren, z'n dikke oude balken, de houten trappen, de brede planken van de vloer en een heel eenvoudige houten preekstoel. De wanden helder gewit, daaronder tot manshoogte zw?rt geverfd, heel simpele smalle banken en een soort plank met kapstokhaken voor de jassen, het was alles héél eenvoudig en sober, en op een bepaalde manier stijlvol. Dat was ook de kleding van de mensen, meestal zwart. Alleen enkele vrouwen in hun Scheveningse dracht, zwart en rood, of vrouwen van de Zuid-Hollandse eilanden met lange mutsen en gouden krullen, vormden daarop een kleurige uitzondering. Voor die sfeer was ik als kleine jongen heel gevoelig. Als de dienst begon kwamen uit het kamertje aan de voorkant eerst de predikant en daarachter de voorlezer. De predikant, Bogaard, een kleine man in zwart pak en kraakwit overhemd, liep met gebogen hoofd naar voren. Hij hield de ogen naar beneden geslagen. Beneden bij de kansel deed hij een gebed en dat deed in de kleine katheder ook de oude eerbiedwaardige voorlezer. Zien bidden, wat een ervaring voor me. Naderen tot God in de hemel. Wie zou niet vrezen? Meestal nam de voorlezer eerst z'n zakdoek en poetste langdurig z'n brilleglazenDan vroeg hij de vergadering samen te zingen de psalm die hij opgaf. Let op: Hij zei niet gemeente, of een andere kerkelijke aanduiding, want in eigen oog was deze groep christenen op de zolder geen kerk. De titel Kerk gaven ze gaarne aan de aloude vaderlandse Nederlands Hervormde Kerk. Vandaar ook die soberheid. Geen votum (1), geen domineestitel, maar simpel een naam: Stam, Bogaard, Hofman. Een kort gebed na de Schriftlezing opende de dienst. Daarna verklaarde de man op de kansel een Psalm. Dat was een stuk pastorale zorg, waar ik als kind al veel van begreep, en als volwassene dikwijls door getroost ben. Psalm 25 met z'n mooie bekende verzen ging dan 8

Scyedam | 1986 | | pagina 8