leven: "Want Gij zijt mijn heil, o Heer". Of: "Sla de zonden nimmer ga, die mijn jonkheid heeft bedreven"Ook een jongen van acht jaar doet dingen waar hij zich voor schaamt. Dus zong ik aandachtig mee. Psalm 84, over de mus en de zwaluw, en over het ootmoedig smeekgebed, het werd allemaal uitgelegd, verklaard en vertaald naar ons toe. Wij waren de zoekers, de bidders, de zondaars, met dezelfde problemen als de oude joodse Psalmdichters. Daarna kwam het grote gebed, dat inderdaad lang duurde. Maar als dat afgelopen was, kreeg ik meestal een duwtje in de rug, en een vrouwenhand duwde dan een dikke pepermunt in m'n hand, extra strong. Deze dame werd een vriendin van me. Bij iedere dienst rekende ik op haar. Ze was een Vlaardingse en wist wat een kleine jongen toekwam tijdens een kerkdienst. De samenkomst op de zolder in de Boterstraat vond z'n begin door de prediking van Stam. Deze voorganger was boer van beroep en woonde in Capelle aan den IJssel. Een eenvoudig man met een krachtige prediking. Echt een boer, ook in z'n optreden. En dat was nu juist hetgeen arbeiders aantrok. Hij heeft enkele malen gepreekt in de aula van het oude Jacobs Gasthuis aan de Hoogstraat. Een ijzerwerker, die daar ook eens wilde luisteren en iets te laat binnenkwam, moest achteraan blijven staan, omdat er geen zitplaatsen meer waren. Geluk kig zag Stam hem staan en wenkte vanaf de kansel: Kom maar hier zitten. Zo zat de man de hele dienst op het trapje van de fraaie preek stoel en luisterde maar.... Toen de dienst afgelopen was, kwam Stam van de kansel en vroeg hem: Zeg vriend, heb je soms een pruimpje voor me? Ik ben m'n B.Z.K. vergeten. Zodoende stopten voorganger en hoorder samen een plukje Beste Zware Kauwtabak achter hun kiezen. En die eenvoudigheid was de reden, dat onze ijzerwerker een ijverig kerkganger bij hem werd. Maar Stam vond preken in de deftige kapel van het Jacobs Gasthuis niet zo prettig. Op een dag kwam hij schipper Visser tegen, en vroeg hem ergens een zaaltje te huren. De schipper huurde de zolder van een distilleerderij aan de Boterstraat. Hij timmerde met behulp van vrienden wat banken en een eenvoudige preekstoel, en daar heeft Stam tot z'n dood toe gepreekt. De sfeer van die eenvoudige zolderruimte, met de 9

Scyedam | 1986 | | pagina 9