DE FAMILIE SMITH Hanneke v.d. Velden Karei-Peter Companje Bij toeval kwamen wij in het familie-archief Tischauser enkele brieven tegen die betrekking hebben op Schiedam. Het gaat hier om de correspondentie tussen I.P. Tischauser uit Den Haag en zijn neven Cornelis Johannes Smith, Karei Marius Smith en Leendert Frans Hermanus Smith uit Schiedam. Tijdens de correspondentie was Tischauser voogd over de kinderen Smith, hun vader en moeder waren resp. op 22 september 1854 en 21 september 1855 overleden. In het kort nu een overzicht van de familie Smith. Vader was Johannes Smith, die in 1809 te Maassluis geboren was. In 1832 kwam hij naar Schiedam. Moeder was Maria Francina Tischauser, een zuster van bovengenoemde Tischauser, die in 1806 eveneens te Maassluis geboren was. Zij kwam op 7 juni 1834 naar Schiedamnaar wij aannemen na haar huwelijk met Johannes Smith, omdat het eerste kind uit dit huwelijk, Cornelis Johannes, al op 17 februari 1835 geboren werd. Andere kinderen uit dit huwelijk waren Leenhart Frans Hermanus (geboren 4 mei 1837), Karei Marius (geboren 15 november 1841), Johan Philippus (geboren 16 november 1844), Geertruida Gezina (geboren 6 mei 1847) en Marie Frangois Jean (geboren 23 oktober 1849). De familie Smith woonde in de Boterstraat, waar Johannes Smith in 1843 twee panden kocht, een woning en een bedrijfspand voor zijn ververswinkel, Johannes was nl. meesterverwer, hij was huis- en scheep sschilder. Uit de notulen van de regentenvergaderingen van het weeshuis blijkt, dat Johannes Smith het onderhoud aan het weeshuisgebouw verzorgde. Op 19 november 1855 werd door de regenten nog een rekening goedgekeurd, die moeder Maria Francina nog voor haar overlijden had ingediend voor verrichte werkzaamheden. De rekening werd betaald en kwam ten goede aan de kinderen Smith. Vader Smith kwam als eerste van de ouders te overlijden in 1854. Een jaar later stierf de moeder. Als gevolg hiervan werden de 4 jongste kinderen op 3 oktober 1855 in het Vleeshuis der Hervormden aan de Lange Achterweg opgenomen. Uit de correspondentie met hun oom Johannes Philippus Tischauser komen we wat meer te weten over de kinderen Smith. Aan de hand van een aantal brieven willen wij voor U in de komende afleveringen van Scyedam enkele gebeurtenissen uit hun leven schetsen. 43

Scyedam | 1986 | | pagina 11