Terug naar onze in 1905 verzonden ansichtkaart. Het blijkt dat er niets nieuws onder de zon is. Molen de Walvisch is hierop afgebeeld met een propeller-uitvoering. De eerlijkheid gebiedt te vertellen dat van deze Schiedamse reus o.a. in het begin van deze eeuw enige malen een roede is gebroken, onder andere op vrijdag 13 april 1900 (Goede Vrijdag). Pas is september van dat jaar werd een vervangend exemplaar gestoken, en tot dan moest men zich behelpen met slechts een roede. Het is waarschijnlijk in die tussenliggende periode dat een fotograaf van de Amsterdamse uitgever N.J. Boon de gekortwiekte molen vereeuwigde. De houtvlotten op de voorgrond zijn eigendom van houthandel Van der Eist. Men liet de stammen in het water liggen tot ze volkomen waren uitgewerkt. Na droging op de wal werden ze verwerkt tot planken en balken. Dit vond destijds plaats in de tot stoomzagerij verbouwde voormalige houtzaagmolen "Wijk den Toorn(aan de kop van de Nieuwe Haven, nabij de Varkenssluis) en in de houtzaagmolen "Oud Burgemeester Knappertaan de Buitenhavenweg. Er werd nog eerlijk timmerhout van gemaakt. Tegenwoordig gebruikt men te jong hout, waardoor kozijnen en deurstijlen kromtrekken, ruiten sneuvelen en deuren gaan klemmen. Links op de foto gaat het Sint Liduinagesticht gedeeltelijk schuil onder het geboomte. Rechts bevindt zich de Westvest met de nu vrijwel volledig verdwenen bebouwing van vele branderijen en stokerijen. In december 1985 werden er nog een drietal aan de Westvest het slachtoffer van de vernieuwingsdrang. Bouwvalligheid en leegstand versnelden dit proces. De Kippenbrug deed in die tijd haar naam alle eer aan. Ze is hier vrij smal en heeft een opvallende knik in het middendeel. De brug bestaat uit twee vaste delen aan beide wallekanten en twee beweegbare delen in het midden. Met behulp van, met de hand bediendedraaimechanismen werden de brugdelen omhoog gebracht. De brugleuningen bestaan uit kruiselings aangebracht metaalwerk, wat deze oeververbinding een geheel eigen karakter geeft. Het verhoogde middengedeelte van de brug laat zich verklaren door de vaarhoogte. Hierdoor was het mogelijk dat niet voor elk vaartuig de brug omhoog moest. Een ander opvallend element zijn de afgebeelde Schiedammers een aantal van hen heeft de handen in de zakken en accentueren mede de incomplete molen. Een bezorger heeft net de bestellingen bij de klanten afgeleverd en is met de lege mand 49

Scyedam | 1986 | | pagina 17