SCHIEDAM IN OUDE FOTO'S (14) W.P. Rook Voor wie geen tuin rondom het huis heeft is het bezit van een volkstuin een plezierig alternatief. Zo'n perceeltje grond biedt de bezitter de mogelijkheid om zijn of haar liefde voor de natuur zichtbaar te maken in zeer fraai gearrangeerde bloemenborders of grote hoeveelheden groentendie via de vrieskist, voor langere tijd de huishoudelijke behoeften dekken. In onze stad werden in 1909 de eerste Arbeiderstuinen uitgegeven: Stukjes grond waar voornamelijk werklozen hun tijd en energie op kwijt konden, daarmee tevens een bijdrage leverend aan de nationale voedselvoorziening. Vier jaar later waren het de Eurgertuinen die ook wel Familietuinen werden genoemd. Hier konden de wat meer kapitaalkrachtigen hun tuinlusten botvieren. Wél moest van deze tuinen, meestal zo'n 300 m2 groot minimaal 25% ingericht worden als siertuin. Maar één ding hadden alle tuinen gemeen: zij waren gelegen in het toen nog jonge Sterrebos dat, ruwweg aangeduid gelegen was ten zuiden van de huidige BK-Laan en ten westen van de Wilhelminahaven Het ontstaan van deze tuinen zal ongetwijfeld verbonden zijn geweest met de economische en vooral sociale toestanden van die tijd. Er bleek ook onder de bevolking een grote behoefte aan dit soort tuinen te bestaan en dat is niet zo verwonderlijk als men kijkt naar de stedebouwkundige toestand van de stad waarin de Schiedammers van toen leefden. Er waren doorgaans smalle straatjes met veel kleine huisjes, gebouwd tussen andere locaties in. Neergezet waar maar ruimte was, gaten opvullend in het bestaande stadspatroonzodat het stadsgebied niet, maar het inwoneraantal wél groter werd. Voorbeelden van dergelijke opvullingen waren o.a. het Willemshofje, de Bleekerstraatde Gang van Baas Been, de Kleine Baan en de Weezenbuurt. Elke nieuwbouw was een opeenhoping van woonhuisjes waar geen plaats was voor iets wat op een echte tuin leek. En elk nieuw gebouwd huis haalde de levensruimte bij een ander weg. In deze stedelijke entourage groeide ook de Schiedamse jeugd op en het zal duidelijk zijndat ook die jeugd het contact met de natuur moest missen. In andere steden, zoals Den Haag, Baarn, Zutphen en Leiden had men diezelfde omstandigheden. Hier waren voor de kinderen oplossingen gezocht en gevonden door stukken grond in te richten als gemeenschappelijke kindertuinen naar het voorbeeld van de arbeiderstuinen. Het waren grote 51

Scyedam | 1986 | | pagina 19