lappen grond, verdeeld in kleinere kavels waarop gewassen konden worden gekweekt. Door poot- en zaaigoed beschikbaar te stellen kon men de jeugd leren om met de natuur te leven en daarnaast gaf men de jongeren een zinvolle en profijtelijke vrijetijdsbesteding. Het duurde tot 1927 vooraleer er in Schiedam soortgelijke initiatieven zouden worden ontwikkeld. Een groep mensen uit het onderwijs vond dat ook hier ter stede dergelijke kindertuinen moesten komen. Ook de Schiedamse jeugd had behoefte aan contact met de natuur en, gezien de maatschappelijke omstandigheden mogelijk zelfs wel meer dan in veel andere plaatsen. De kinderen, wonend in het Zwart Nazareth en doorgaans behorend tot arbeidersgezinnen, kwamen in dat opzicht veel te kort en daar viel in de gezinnen zelf niets aan te veranderen. Op 17 februari 1927 werd de Vereeniging van School- en V.'erktuinen opgericht. Het was een particulier initiatief en dat zou het ook heel lang blijven. Gemeentebestuur, instanties en burgerij werden ingelicht over de plannen en de doelstellingen. Opzet was dat de leerlingen van de 5de en 6de klassen van de lagere scholen het tijdelijk bezit kregen van een lapje grond waarop zowel groenten als bloemen gekweekt konden worden. Het werk moest door de leerlingen zelf worden uitgevoerd al zou het daarbij niet aan deskundige leiding mogen ontbreken. Voor 200 tuintjes, elk 20 m2 groot en met bijbehorende paden en ruimte voor opstallen dacht men 7000 m2 grond nodig te hebben. Over het algemeen had men veel waardering voor de plannen Door het gemeentebestuur werd een stuk grond in het vooruitzicht gesteld en ook de Dienst Gemeentewerken zegde hulp toe. Schoolarts dr. De Ranitz stak ook niet onder stoelen of banken dat hij de plannen erg positief vond. Het resultaat was dat aan de rand van het Sterrebos, vlakbij de boswachterswoning een stuk grond werd vrijgemaakt en van een omrastering werd voorzien. De nabijheid van de vroegere persput (een restant uit de tijd dat de grond hier opgespoten werd) had op die plaats veel rietwortels in de grond gebracht en dat gaf aan de werkloze jonge mannen die het werk uitvoerden nogal wat extra arbeid. De plek is vrij nauwkeurig te localiseren op de plaats waar de huizen tussen de Julianalaan en de Frangois Haverschmidtlaan nabij de Rubenslaan zijn gebouwd De grond werd nog omgeploegd en met mergel bemest volgens de adviezen van opzichter Geurtsen van de Plantsoenendienst. De winter 1927/1928 zorgde voor een noodgedwongen wachttijd. 52

Scyedam | 1986 | | pagina 20