Het tuinseizoen werd op 3 oktober met een Open Huis afgesloten. Op die dag werden ook de laatste produkten geoogst en werd alle afval opgeruimd, de winterrust was begonnen. In 1931 werd de tuin verplaatst. Eigenlijk meer opgeschoven in de richting van het Sterrebos. De bouw van de huizen aan de Frangios Haverschmidtlaan eiste de grond op. Maar ook op deze plek mocht men niet lang blijven. In 1935 nam men het nieuwe complex aan de Vlaardingerdijk in gebruik. De ingang was ongeveer daar, waar de J. Poelslaan en de Burg. van Haarenlaan bij elkaar komen. Omdat men dacht dat dit een definitieve plaats zou worden begon men in 1937 met een echte teertuin. Hier werden gewassen als vlas, gerst, boekweit en mosterdzaad gekweekt, zodat de kinderen ook konden zien hoe deze planten en hun zaden er uit zien. Doorgaans worden deze gewassen immers niet binnen een stadsgebied gekweekt. Eveneens in 1937 nam men bij de Maria-school aan de Laan het initiatief om kleine stukjes grond in te richten als schooltuin. Ook hier moesten de kinderen het werk doen en dat ging eigenlijk wel zó goed dat men op andere scholen het initiatief overnam. Op school E aan de Dwarsstraat (de school van meester Brouwer) was dit niet zo'n succes, omdat de tussen beide gangen gelegen tuintjes te weinig door direct zonlicht beschenen konden worden. In 1948 moest men weer eens verhuizen. Ook nu was woningbouw de reden, de Slachthuisbuurt ging gebouwd worden. Een nieuwe locatie vond men toen dichtbij, nl. aan de andere kant van het Slachthuis, vlakbij de Poldervaart. Het terrein behoorde aan Delfland, maar dit Hoogheemraadschap was wel bereid om de grond te verhuren. En weer werd een complex schooltuintjes aangelegd en weer vonden duizenden kinderen een plekje waar zij hun eigen groenten en bloemen konden kweken en verzorgen. Het doel is hetzelfde gebleven. Alleen de noodzaak, de aanleiding ertoe is er niet meer. Er is in de maatschappij zoveel verbeterd dat er maar één reden is overgebleven om dergelijke tuinen in stand te houden. Dat is het plezier hebben in het zelf kweken en verzorgen van planten, groenten en snijbloemen. Maar ook dat speelt bij de jeugd van vandaag niet meer de rol van vroeger. De animo loopt terug en daarom heeft men in 1985 besloten dat vrije stukjes grond ook door ouderen gebruikt mogen worden. Het is een groep mensen die door vervroegde pensionering of anderszins de beschikking over wat meer vrije tijd hebben en deze op een positieve manier willen benutten. 55

Scyedam | 1986 | | pagina 23