Buitenhofje van Belois Op 14 april 1986 werd door de gemeenteraad van Schiedam het zgn. Buitenhofje van Belois, Kreupelstraat 5 t/m 13, onbewoonbaar verklaard. Wat de historische waarde van dit uit 1741 daterende rijtje van vijf huisjes voor ouden van dagen betreft, wordt verwezen naar het tijdschrift 'Scyedam' 1982, nr. 1, 4 en 5. In 1982 vervaardigde de Historische Vereniging een planboekje, bevattende een aanzet tot behoud, restauratie en bestemming. Het werd aangeboden aan het College van B W. Hierbij meenden wij binnen de grenzen van het financieel mogelijke te zijn gebleven, aangezien het hofje, zijnde aangemerkt als beeldbepalend in het toekomstige beschermde stadsgezicht, voor restauratiesubsidie in aanmerking kan komen. Een verzoek van de vereniging in hetzelfde jaar, aan de rijksoverheid om het hofje tot monument te verheffen, werd afgewezen, zonder dat de historische waarde werd aangevochten. Reeds in 1981 dreigde onbewoonbaarverklaring, maar het besluit van april 1986 is onherroepelijk, hoewel een direct sloopbesluit nog niet is genomen. De Historische Vereniging tracht na te gaan wat de mogelijkheden tot behoud zijn. (R.W.P.) Nieuw klokje voor Zakkendragershuisje Donderdag 27 maart jl. was een bijzondere dag voor het Anthonis of dragersgilde. 's Avonds om 7 uur werd namelijk een nieuw klokje in de toren van het Zakkendragershuisje overgedragen en in gebruik genomen. Het verving het oude klokje dat op 27 februari 1986 was verwijderd en gebarsten bleek. Dit was ook duidelijk te horen aan het geluid dat deze klok tijdens het luiden voortbracht. Het klokje, dat misschien al zo oud is als het gildehuis zelf (anno 1725) en gebruikt werd voor het oproepen van de gildeleden als er werk was, heeft nu binnen een plaatsje gekregen. Het nieuwe klokje dat gegoten is bij de Brabantse klokkengieterij Petit Fritsen te Aarle-Rixtel draagt het jaartal 1986. Het is verheugend te zien (en te horen) dat het zakkendragershuisje na de heroprichting van het dragersgilde, nu nog weer wat meer een "levend" monument is geworden. (J.K.) Restauratie Molen De Walvisch Eind maart en begin april is de grote brandersmolen de Walvisch 59

Scyedam | 1986 | | pagina 27