50 JAAR AUTOMATISCH TELEFONEREN C. Pluym Na lange en moeizame onderhandelingen was het eindelijk in 1890 zo ver dat door de Nederlandse Bell Telephone Maatschappij in Schiedam een telefoonnet tot stand was ge bracht en met een aantal van 51 geabonneerden van start ging. Op 1 juli 1890 werd het telefoonkantoor officieel geopend en nog in datzelfde jaar werden er 12.131 verbindingen gemaakt. Het nieuwtje van het telefoneren was er snel af, want over het gehele jaar 1891 werden slechts 16.756 verbindingen tot stand ge bracht. In de daarop volgende jaren ging het aantal gesprekken langzaam oplopen. In 1895 werd het abonnementsgeld verlaagd van 60,- naar 40,- en deze verlaging ging gepaard met een verdubbeling van het aantal abonnees. Het was niet mogelijk om de abonnees van het Schiedamse telefoonnet toe te laten tot het internationale verkeer, omdat de 199 geabonneerden in 1904 door middel van een enkelvoudige draad met het Centraal-Bureau verbonden waren. Pas in 1906 werd het gehele tele foonnet omgebouwd, zodat alle aangeslotenen door middel van 2 draden aan de tele fooncentrale waren verbonden. Vanaf deze periode ging het aantal aansluitingen sterk omhoog. Werden er in 1906 met 242 aansluitingen gemiddeld 6.500 verbin dingen per week gemaakt, in 1910 was dit aantal opgelopen totl4.000 gesprekken,bij een aantal van 326 aansluitingen. Toen de exploitatie van het telefoonnet krachtens de tussen de partijen gesloten overeenkomst op 1 januari 1916 door de Staat der Nederlanden ter hand genomen werd, waren er 473 telefoonabonnees en werden er gemiddeld 20.000 verbindingen per week tot stand gebracht. De concessie tot exploi tatie van het telefoonnet tussen de Gemeente Schiedam en de particuliere telefoon maatschappij was slechts voor 15 jaar aangegaan. Juist in de jaren 1914-1918 groeide de vraag naar een telefoonaansluiting enorm. Direct na de Eerste Wereldoorlog kwa men er plannen om het telefoonnet te moderniseren. Wegens schaarste aan materiaal kon pas in het laatste gedeelte van 1920 een zeer moderne telefooncentrale in bedrijf worden gesteld. Omdat het na een aantal jaren steeds meer als een bezwaar gevoeld werd dat een te lefoongesprek tussen Schiedam en Rotterdam als interlokaal gesprek moest worden afgewikkeld en betaald, werd door het oprichten van een Coöperatieve Telefoon Vereni ging en door enkele aanpassingen in de telefooncentrale daar in 1925 verandering in gebracht. In november 1920 was het mogelijk gemaakt, dat de Rotterdamse abonnees de Schiedamse rechtstreeks konden bellen en dat omgekeerd de Schiedamse aange - slotenen door tussenkomst van een telefoniste in Schiedam en een telefoniste in Rot terdam onmiddellijk verbinding konden krijgen met de Rotterdamse aangeslotenen. Voor de gesprekken tussen Schiedamse abonnees onderling bleef de tussenkomst van een telefoniste een vereiste. De Coöperatieve Telefoon Vereniging heeft 5 jaar goed ge functioneerd. Bij de liquidatie in 1930 kreeg de Vereniging tot Bescherming Zuigelingen in Schiedam 100,-, de afdeling Schiedam van de Zuid Hollandse Vereniging Het Groene Kruis f 75,--, de vereniging Nazorg f 75,— en de Vereniging tot bestrijding van Tuberculose f 150.-- aangeboden uit het batig saldo van de telefoonvereniging. Naarmate het aantal abonnees groeide - in 1929 werd de 1.000ste abonnee aange- 80

Scyedam | 1986 | | pagina 18