meer op de juffrouw kon afschuiven. Voorafgaande aan de officiële opening op zaterdag 1 augustus vond op donderdag morgen een bezichtiging plaats door het college van Burgemeester en Wethouders, waarbij tevens de pers was uitgenodigd. Als gastheer trad de directeur van de Ge meentelijke Telefoondienst te Rotterdam op, ir. Boom. In zijn welkomstwoord roem de hij de prettige samenwerking tussen het Rijk en de Gemeente, waardoor een goed functioneren van het gehele lokale net werd gewaarborgd. Na de toespraken van de verschillende vertegenwoordigers werd onder deskundige leiding een rondwandeling door het nieuwe gebouw gemaakt. Men begon in de kabelkelder. Daar zagen we de overgang van de dikke, stugge grondkabel, met 480 en 600 draadjes, op dunne buigza me kabeltjes die naar boven werden gevoerd. In loden moffen aan ijzeren rekken wa ren deze binnen- en buitenkabels aan elkaar gelast. In de hoofdverdelerzaal zagen we die dunne kabeltjes allemaal verbonden aan stroken met zekeringen op een groot ijzeren rek. Elke verbinding, bestaande uit twee draadjes, vond hier dus een elektri sche beveiliging. Van daar ging de verbinding naar stroken met kleine stopcontacten, waarin een stop met snoer kon worden gestoken voor onderzoek ingeval van een sto ring. Vanaf de stopcontacten gingen de verbindingen weer in dunne kabeltjes om hoog naar de zaal daarboven, de automaatzaal, waar ze verbonden waren aan de schakeltoestellen. Deze waren ook weer opgesteld op grote, ijzeren rekken, soort bij soort. Daar zagen we de oproepzoekers, waarvan er enkele gingen draaien en hun schakel hefboom uitstaken, zodra een abonnee opriep door de telefoon van de haak te nemen. Zodra de contactpuntjes van de hefboom de verbinding van de oproeper ge vonden hadden, stond de oproepzoeker stil en gaf hij aansluiting met een register. De oproeper hoorde dan in de telefoon het registersignaal als sein dat hij kon gaan kie zen. Door het register werd het gekozen nummer vastgelegd in de standen van enkele draaischakelaars, die daarna zorgden voor de instelling van groepskiezers en van de lijn kiezer. De nieuwe Sehiedamse centrale was ingericht voor 2.500 aansluitingen, doch er was voldoende ruimte om deze capaciteit belangrijk uit te breiden. Op vrijdagavond kwam het voltallige Sehiedamse telefoonpersoneel bijeen in de oude telefooncentrale aan de Gerrit Verboonstraat hoek Westvest en werd er afscheid genomen van het per soneel dat naar andere centrales was overgeplaatst. Verschillende sprekers voerden het woord en roemden het werk van het personeel in de nu afgesloten periode van handbediening. Op zaterdagmorgen om 6 uur begon de technische staf van de Ge meentelijke Telefoondienst met de overschakeling van het gewone naar het automati sche net. Om kwart voor zeven, dus drie kwartier nadat met de omschakeling begon nen werd, was het werk gereed. Toen reeds begon het publiek te draaien en het over grote deel bleek volkomen op de hoogte van de draaitechniek. Hiermee werd een periode afgesloten van contact tussen telefoniste en abonnee. De lieve juffertjes zouden over plaatsen om Schiedam worden verspreid, waar zij andere dames en heren zouden dienen, waar zij contact zouden maken tussen zakenlieden, verliefden en alle anderen, die telefonisch contact met elkaar zochten. De juffrouwtjes gingen weg en geen macht zou ze terugbrengen. Dit alles is 50 jaar geleden. In de afgelopen jaren zijn er legio veranderingen in het telefoonverkeer geweest, doch geen enkele kan het halen bij het verdwijnen van de telefoonjuffrouwen. 83

Scyedam | 1986 | | pagina 21