Dat de Singel één van Schiedams meest grillig gevormde straten is blijkt uit dit panorama. In het midden van dit plaatje gaat de Singel naar links langs 1 e en 2e Tuin- singel en kruist dan de Korte Singelstraat om vervolgens langs het hoge gebouw (links op de foto) uit te komen op de Rotterdamsedijk. Het hoge gebouw is de gemeentelijke school voor U.L.O. die in 1912 werd gebouwd. Later is hier de Comeniusschool voor openbaar lager onderwijs in gehuisvest. Rechts van deze school is de molenstomp van de Meijboom te zien. Deze molen werd gebouwd in 1779. In 1860 werd hij ontman teld en tot en met de balie afgebroken. De romp is tot 1926 blijven staan, daarna sloeg ook voor dit deel van de Meijboom het laatste uur. De brede weg op de voorgrond vormt de verbinding tussen Singel en Broersvest richting Lange Kerkstraat. De huizenrij aan het eind van deze weg is de westwand van de Broersvest. Rechtsonder is een deel van de begraafplaats te zien. De hoge masten tussen het geboomte, waarvan de hoogste op het driehoekige Em- maplein is opgesteld, zijn met witte isolatoren afgezette telefoonpalen. De gemeente raad besloot in 1897 het gebied begrensd door Singel, Algemene begraafplaats en Broersvest de naam Emmaplein te geven. Als argument werd aangevoerd de dichtbij gelegen Emmastraat. Tot die tijd werd dit gebied in de volksmond aangeduid met Bokkeneiland. De oorsprong van deze naam is tot op heden niet achterhaald. Als een omhoogwijzende vinger prijkt aan de horizon het silhouet van de Fran- kelandkerk. Deze werd gebouwd in 1858. Het stadsbeeld onderging in 1969 door de sloop van dit bedehuis een verdere verarming. Met een vergrootglas en enige moeite zijn nog wel enkele gebouwen te herkennen. De afgebeelde ansicht is er één uit de serie Panorama van Hrs. Rebers waarvan er tot nu toe een zestal bekend zijn bij de werkgroep prentbriefkaarten. 85

Scyedam | 1986 | | pagina 23