186 Als-ie 's morgens zoo pas op tier, winkel was, leek 't er zoo vreemd stil. Net of die werkplaats van hèm was, of hij er leven aan gever, moest. Kwam straks de baas of Jan, dan werd 't weer heel anders. Was de baas er, dan voelde Piet weer dadelijk, dat hij-zelf toch maar mindere was, dat die werkruimte luisterde naar den baas. Kwam Jan, dan .vas er een jong geluid in de klanken om m heen. Maar zoo in de vroegte, als er nog niemand was, ais de messen nog stil lagen op de bank als de kwartier machine n. stond in effen rust, dan was de werkplaats van hem, car. gaf hij er kleur en leven aan. Hij en 't sijsje in de kooi. 't Sijsje had z'n liefde. Na 't kachel-aanmaken, nog vóór-ie z'n sloof aandeed, ging ie naar 't kooitje aan den muur, spitste z'n mond tot een zacht gefluit, en stak 't makke diertje een hennep-zaadje toe tusschen den breeden du.01 en vinger, 't Kopje met de wijze oogjes vocmit, pikte het dan, terwijl z'n baas in korte zinnetjes tegen 'm praatte. Met z'n lange zachte geluidjes vervroolijkfe het dier tot dank den werkdag op den winkel, die regelmatig in altijd eendere geruchten verliep. Op een wrakken stoei, bedekt met lappen zaklinnen, begon Piet z'n werk. In stootend armbewegen scherpte hij eerst 't breede mes aan. 't Mes in de rechter-, den wet steen in de linkerhand, liet-ie behendig de twee dingen langs elkander glijden en teruggaan. Zwak morgenlicht schichte in 't spiegelend metaal langs de lange, vlijmscherpe snede, en 't eerste werkgeluid was aangevangen te leven, 't Vuur in 't potkacheltje snorde jolig van de kurksnippers, raasde in de kachelpijp, ging dan langzaam dooven door de natte kolen, om eindelijk stil te gaan branden met zachten gloed. 't Was nog morgen-rustig in de werkplaats. In z'n eentje zat Piet aan de bank, ietwat gebogen, hield 'n kwartier tegen 't houten duimpje, dat uit de werktafel 187 omhoog stak, lief het bieede mes In koste sneden er langs ronden, bekeek even de tapsche kurk in z'n linkerhand, wipte haar dan behendig over 't mes in de mand, die naast z'n stoel met 'n grooten open mond te wachten stond, 't Sijsje reekste wat zachte klanken aaneen 't Liep tegen half acht. Dan kwam Jan, meestal de haas ooir. Nog een rustige tien minuten van Knusjes alleen zijn, en dan waren er de brutale geluiden van menschen- komst. Op den winkel was. 't maar 't gezelligst, daar nad je je werk, daar lectdc jc jc dagen uit, daar was de omgeving, waarin je thuis hoorde,' waarmee je was samengegroeid. In 't kosthuis bij den barbier, zat je nooit 's op je gemak, zat je altijd of je bij je eigen op visite was. De juffrouw met d'r schelle stem schreeuwde maar voortdurend om je heen, de barbier, in nare avond-drukte, wipte altijd haastig naar binnen om een kop koffie, of wat handdoeken of een schaar't Was er zoo onrustig, dat je 's morgens maar weer blij was, naar de werkplaats fe gaan. Op straat was 't ook niks. Zoo 's zomers ging je 's 'n endje om, door de Plantage, naar 't Hoofd, zoo maar in je eentje, maar je was toch weer gauw thuis, keek dan maar naar de trage klok, of 't nog geen bedtijd wou worden, 's Winters leken de avonden geen eind te hebben. Dan kon je wat soezen bij de kachel, 'n krantje lezen, soms wat praten met den een of ander. Maar de menschen van tegenwoordig waren zoo gejaagd, praatten zooveel over allerlei dingen, waarmee ze zich maar niet moesten bemoeien, hadden 't altijd over de politiek of over vergaderingen, die hem niets konden schelen. Maar hier, vooral 's morgens vroeg, of 's middags in 't schaftuur, was 't prettig. Alles kende je hier, alles was je lief. De bossen kurk in den hoek, de machines om te riemen en te snijden, de manden kwartieren en kurken, 't waren je vrinden, je leefde er mee. De snippers op den grond overal, in blank-gele hoopen, vormden een tapijt, waarover je liep,

Scyedam | 1986 | | pagina 12