REDACTIONEEL Menigeen heeft de roman De brandende stad gelezen. Met dit werk over het Schiedam van de jeneverindustrie kreeg Daan van der Zee enige literaire bekendheid. In deze en de komende afleverin gen van Scyedam kunt u kennismaken met de, deels in de Schie- damse Gemeenschap gepubliceerde, memoires van Daan van der Zee getiteld Mensen in milieu's uit mijn omgeving (1944). In deze af levering schrijft Van der Zee over de kurkenfabriek van zijn vader, Het Anker. Hij belicht hierin aan de persoon van de kur kensnijder Piet van Woensel de sociale omstandigheden waarin de Schiedamse arbeiders moesten leven. Eerder, in 1912, ver werkte Van der Zee deze materie in de roman Om het bestaan. Uit Om het bestaan is het hoofdstuk over de kurkensnijder Van Woen sel overgenomen. Met de officiële ingebruikneming van de Oosterscheldedam, in oktober van dit jaar, zijn de Deltawerken voltooid. Zuidwest Nederland is veilig voor het water. In de twaalfde eeuw was de si tuatie echter totaal anders, grote overstromingen richtten veel schade aan in de omgeving van Schiedam. W.P. Rook schetst voor ons de geschiedenis van de Vijfsluizen die Schiedam tegen de wateroverlast beschermden. Een geschiedenis die begint in 1280 met het graven van de Poldervaart en in 1965 eindigt als de Vijfsluizen gesloopt worden. J.M.M. Jansen schrijft over het in 1825 opgerichte natuurkundig genootschap Physica. In de inventaris van het bijna compleet ge bleven archief vinden we onder nummer 27 een beschrijving van een door leden van het genootschap ontworpen hydrostatisch werktuig. Een afbeelding van dit werktuig heeft de heer Jansen in zijn artikel opgenomen. H. Kiela toont ons een wintertafereeltje: de Korte Haven in de sneeuw. Hij denkt daarbij waarschijnlijk aan een witte Kerst. Als u dit tijdschrift leest is het alweer bijna Kerstmis. De redactie van Scyedam wenst u derhalve prettige feestdagen toe. 135

Scyedam | 1986 | | pagina 3