In de deuropening van de volgende winkel wacht een verkoopster op klanten. Haar baas was J.A. Ullers, boekverkoper en handelaar in kantoor- en schrijfbehoeften. Was de financiële draagkracht ontoereikend om een boek bij hem aan te schaffen dan kon men terecht in zijn leesbibliotheek. Zocht men een gezonde min, omdat mevrouw geen zin had de kleine zelf de borst te geven, dan bemiddelde Ullers via zijn Algemeen Advertentiebureau. Ook Ullers heeft zich een korte tijd bezig gehouden met het uit geven van Schiedamse ansichtkaarten. Boven de winkel naast Ullers hangt een uithangbord met de tekst: Origineele Singer Naaimachines Schiedam Hoogstraat 17. In deze winkel was een filiaal van de Singer- maatschappij gevestigd. Een advertentie uit die tijd vermeldde: 'Eenig adres voor gratis onderricht in het moderne Borduren en Stoppen. Reparatie aan alle soorten van Naaimachines'. Hijmans City Bazar is de vierde winkel van rechts. Het is daar waar een aantal be langstellenden kijkt naar het uitgestalde. Om zijn winkel extra onder de aandacht van het publiek te brengen had Hijmans aan de buitenzijde, hoog voor de etalageruit, een aantal artikelen opgehangen. Herkenbaar zijn een kinderstoel, een vogelkooitje en wat poppen. Verder waren in dit rijtje panden gevestigd de winkeliers J.P. Blonk en C.C. Lokhorst, winkeliers in vleeschwaren, boter en kaas. Lokhorst was ook melkverkoper. Iets verderop had de Goud- en Zilversmid J.A. Vester zijn winkel. Dit bij-de-tijdse be drijf verkocht, vervaardigde en repareerde ook uurwerken. Naast de horlogemaker op de hoek van de Havensteeg was de winkel van J. van Zwet. Deze middenstander verkocht vleeschwaren, boter, kaas en melk. Aan de linkerzijde van de straat op de voorgrond staat in forse letters M.J. Bokhorst op de etalageruit. Winkelier Bokhorst verkocht mandwerk, rieten stoelen, houtwaren en borstelwerk. Tevens was hij grossier in mattenkloppers en alle soorten manden. De buren van de mandenmaker verfraaiden het interieur van uw woning. Het is de Fa. Rijnbende Van Hoek, verkopers van tapijten, gordijnen, linoleum, vloerzeil, be hangselpapier, spiegels, schilderijen enz. Het behangselpapier werd desgewenst door hen zelf aangebracht. Als neven-aktiviteit hielden zij depót van waschinrichting Op- penheimer te Rotterdam. In het verlengde van de Hoogstraat is het pand te zien van café Hoek, het tegenwoor dige proeflokaal 't Sterretje. Dit horecabedrijf bevindt zich op de hoek van de Buiten havenweg en de Rotterdamsedijk. De schoorstenen op de achtergrond zijn van glasfabriek De Schie. 14

Scyedam | 1987 | | pagina 14