UIT EEN SCHIEDAMSE KRANT VAN HET JAAR 1860 S.L.C. SUTTORP Door vriendelijke bemiddeling kwam ik in het bezit van een aantal exemplaren van de Schiedamsche Courant uit de jaren 1860 - 1868. Het is een willekeurig stapeltje: uit sommige jaren van die periode zijn er een stuk of wat nummers; van andere jaren is er geen enkel. Niettemin een waardevolle verwerving, waardoor ik in staat ben vanach ter mijn schrijfbureau curieuze berichten uit het voornaamste publiciteitsorgaan van Schiedam over te brengen, welke meer dan een eeuw oud zijn. Het eerste wat opvalt is het formaat van de krant, of liever van het krantje. Het exemplaar dat voor me ligt is gedateerd: Maandag 9 april 1860. En het bestaat uit één blaadje van 44 bij 28Vi cm, zodat het, in vieren gevouwen, gemakkelijk in een normale brief-enveloppe past. De kop vermeldt de naam Schiedamsche Courant, in grote letter en vet gedrukt. Tussen deze twee woorden is het oude, uit de Middeleeuwen daterende stadswapen afgebeeld. Het blaadje verscheen twee maal in de week (op maandag en donderdag) en werd uit gegeven door een zekere P.J. van Dijk. De abonnementsprijs was uiteraard laag: voor Schiedam zelf fl. 1,25 per drie maanden; voor de overige plaatsen des Rijks fl. 1,50 fran co per post. De advertentiekosten beliepen een gulden (tot 10 regels) en 10 ct. voor elke regel meer (afgezien het voor de plaatsing verschuldigde zegelgeld van 35 ct.). Verder werden er nog de adressen vermeld, waar in Vlaardingen, Maassluis en Delfshaven 'het voor dit Blad bestemde' kan worden opgenomen. Overschie wordt ook in dit rijtje genoemd, doch zonder adresopgaaf. Dit wat betreft de uiterlijke gegevens. En nu de inhoud. Deze is, na eerste indruk, nogal gevarieerd. Het blad begint met ruim anderhalve kolom verslag van de Openbare vergadering van den Gemeenteraad te Schiedam, van Woensdag den 4 April 1860, des namiddags ten 6 ure. Een wel zeer opval lend aanvangsuur. Het verslag is niet veel meer dan een puntsgewijze opsomming van besluiten, voorstellen, rapporten, adressen enz. Van de adressen betreffen de meeste een verzoek tot afstand van grond ten behoeve van het bouwen van een woon huis, een branderij, een kuiperij enz. Van meer persoonlijke aard was het verzoek om eervol ontslag van een hulponderwij zer aan de Gemeente-Armenschool. Het werd hem verleend, maar dit hield in, dat er een nieuwe leerkracht moest worden benoemd. Met het oog daarop was er door Bur gemeester en Wethouders in overleg met de Heer District-Schoolopziener een voordracht van drie personen opgemaakt, bestaande uit hulponderwijzers uit Poortugaal, Rot terdam en 's-Gravenhage. Het valt op, dat er alleen van sollicitanten buiten de ge meente sprake is. En men achtte het gewicht van die betrekking zo hoog, dat men niet over één nacht ijs wilde gaan. De keus werd dan ook door de gemeenteraad aan gehouden en er werd besloten in de volgende gemeenteraadsvergadering tot benoe ming over te gaan. 56

Scyedam | 1987 | | pagina 20