Minder moeite had men met het adres van de voormalige pachter van de Appel- marktbrug. Hij vroeg daarin een hogere vergoeding voor het tijdelijk gemis van brug geld, tijdens de vernieuwing van die brug in 1859, dan hem was toegekend. Het verzoek afgewezen vermelden de notulen kortweg. Zorgvuldiger werd aangekeken tegen de Rekening en Verantwoording van de Commissie, tot uitdeeling van soep gedurende de win ter, over 1859. Hierover viel n.l. geen beslissing, daar de rekening eerst moest worden onderzocht en daarover een rapport moest worden uitgebracht door de z.g. Finantiële Commissie. Uitstel ener beslissing lag voor de hand bij een heel andere kwestie, n.l. waar het een rapport gold, dat de Rector der Latijnsche school had opgesteld betreffen de de door Curatoren ingediende voorstellen tot wijziging en reorganisatie dier inrigting. Na deze ruim anderhalve kolom vullende gemeenteraadsnotulen volgt ongeveer een hele kolom Kronijk van het Buitenland. Onder deze veel belovende titel treft men hoofdzakelijk bijzonderheden aan over een détailkwestie aangaande de toenmalige oorlogsdreiging in Italië en de daaruit voortvloeiende onzekerheid in de algemeene staatkunde. Aan de hand van een Zwitsers dagblad gaat de verslaggever in op een eventuele afstand van Savoye aan Frankrijk en de daarmee in verband staande be langen van Zwitserland. Met een onbelangrijk berichtje over een mislukte staatsgreep in Spanje eindigt het buitenlands overzicht dat, getuige de eerste zin van de kroniek, als uitgangspunt had: Er is geene verandering in den algemeenen staat van zaken gekomen. Daarna komt aan de orde de rubriek Binnenlandsche Berigten. Een wonderlijk allegaartje! Om te beginnen een paar benoemingen vanwege Z.M. (koning Willen III). Bij voorbeeld: een tweede luitenant bij het derde regiment dra gonders die eerste luitenant is geworden bij het tweede regiment. Verder nog een paar benoemingenbij de schutterij in Delfshaven! Dan volgen er berichten over het in gaan van de zomerdienst bij de spoorwegen. Gemeld wordt, dat de biljetten betref fende de vertrek-uren ofschoon als verkrijgbaar aangekondigd nog niet ter beschikking zijn bij het Schiedamse station. Reden waarom in een volgend nummer van de krant speciaal de vertrek- uren uit Schiedam zullen worden medegedeeld. Verder blijken er plannen te bestaan om te voorzien in de problemen van Delfland, tengevolge van de hoge stand van de Maas. Een daartoe gevormde commissie streeft naar duurzame verbetering. Bij een gunstig resultaat, aldus de berichtgever, zullen die commissiele den den lof verdienen van een der schoonste en vruchtbaarste gedeelten van ons vaderland nog aanmerkelijk in waarde te hebben doen stijgen. Het laatste bericht in genoemde rubriek (last but not least) maakt de lezers erop at tent, dat de zogenaamde komeet van Karei Vzich heeft vertoond in het sterrenbeeld de Stier. Men kon die komeet zien 's avonds om half negen wanneer men zich wendt naar het Zuid-Oosten en het hoofd opheft om den hemel in een bijna loodregten stand aan te zien. In de eronder staande kolom op bladzij 2 staan onder de kop Stedelijk Nieuws achter eenvolgens vermeld de opgaven van de Burgerlijke Stand (geboren, overleden, onder trouwd) en de Marktprijzen aan de Beurs te Schiedam van rogge, gerst, moutwijn, jenever en spoeling. In de rubriek Zeetijdingen vinden we de namen van enkele in Schiedam aangekomen schepen. Voor 't merendeel echter de namen van schepen die in de haven van Vlaar- dingen zijn gearriveerd, met een opgaaf van de stuurlui en het aantal tonnen zou- 57

Scyedam | 1987 | | pagina 21