BOSTON, LIGT IN LADING TE ROTTERDAM L O T TT S, tevisch uit de Noordzee. In de daarop volgende rubriek Cargalijsten (ladinglijsten) wordt een opsomming gegeven van schepen in vreemde havens met hun kapiteins en de aantallen tonnen gerst, rogge, cokes enz. Merkwaardigerwijs volgen dan twee op gaven Burgerlijke Stand van Vlaardingen en Maassluis. Opmerkelijk, maar voor die tijd niet ongewoon, is het aantal overlijdensgevallen van jonge kinderen. Zo zijn van de negen namen onder Maassluis niet minder dan zes kinderen; de oudste daarvan was elf jaar, de jongste twee dagen! De tweede kolom op blz. 2 (elke bladzij heeft drie kolommen) begint, onder de pak kende titel Per Telegraaph, met de belangrijke mededeling, dat de reis van de Koning en de Koningin naar Amsterdam bepaald blijft op Dingsdag aanstaande. Voor lezers die onvoldoende op de hoogte zijn volgt een speciale mededeling, n.l. dat de bijeen komst der Tweede Kamer, stellig bepaald is op 23 dezer. De rest van de pagina (bijna twee kolommen) wordt gevormd door Advertentien. On der die kop valt van allerlei: geboorte-advertenties, een gerechtelijke aankondiging, een bericht over de openbare vrijwillige verkoping van enkele woningen enz. Een merkwaardige advertentie, geïllustreerd met een fraai zeilschip, wordt hieronder in NAAR z'n geheel weergegeven. Voor de fijnproevers om uit de letterlijke tekst de precieze be doeling af te lezen! Een typische reclame-advertentie staat er vlak onder: een timmer man, wonende aan de Singel no. 164, bericht als agent van twee Rotterdamse fa brikanten, dat bij hem jalouzieën verkrijgbaar zijn en dat hij die ook toestelt (naar ver kiezing), repareert, verwt, schoonmaakt en bewaart. Een boekhandelaar met de bij alle Schiedammers bekende naam H.A.M. Roelants deelt mee, dat men bij hem kan intekenen op De Lusthof Sionsin twaalf afleveringen voor fl. 1,50 compleet. Ter kennismaking is de eerste aflevering ter inzage gelegd en de als uitnodiging bedoelde toelichting luidt: mag worden opengesneden. Verder worden in genoemde advertentie boekjes aangeboden, waarvan de prijzen liggen tussen de 10 en vijftig cent. Een bundel Verbondsliederen en Dankpsalmen (uit het Hoogduitsch) wordt aangeboden voor 40 ct.; wenst men echter een uitgave in linnen verguld dan wordt de prijs 75 ct. Enigszins vaag is de indruk die men krijgt van de advertentie, waarin men agenten vraagt voor de verkoop van loten ener staatsloterij. Reflectanten moeten hun sollicita- 58 het Engelsch Barkschip Kapitein HENRT H. BROWN. Adres bjj WAllUERitlC ZOON, te ROTTERDAM.

Scyedam | 1987 | | pagina 22