DE GEZONDHEIDSZORG IN SCHIEDAM OMSTREEKS 1920 W.Chr. de Bree INLEIDING Het artikel van W.P. Rook in Scyedam no. 5 van 1985 over een wandbord in het Schie- damse ziekenhuis aan de Lange Achterweg is voor mij aanleiding geweest tot het op schrijven van enkele herinneringen aan de Schiedamse ziekenhuizen en de medi sche verzorging omstreeks 1920. Als tweejarige ben ik in 1913 in bovengenoemd ziekenhuis geopereerd, en als vijfjarige aldaar op bezoek geweest bij mijn vader die daar toen werd verpleegd. Van dit laatste bezoek is mij nog wel iets bijgebleven. Het sombere gebouw in een niet al te fraaie omgeving, met alle toestanden eromheen, laat op zo'n jeugdige leeftijd natuur lijk wel een diepe indruk achter. HISTORISCH OVERZICHT Het ziekenhuis aan de Lange Achterweg dateerde van 1839 en had toen een mannen- en een vrouwenzaal, waarin patiënten met allerlei ziekten in één ruimte met elk tien bedden werden verpleegd; ook de kinderen werden daar opgenomen. Er hadden ver schillende verbouwingen plaats, waarbij het aantal bedden werd vergroot tot 27. Be halve kamertjes voor het interne personeel werden omstreeks 1900 o.a. een nieuwe operatiekamer en een kinderkamer aangebracht. In 1908 werd door de Commissie voor het ziekenhuis geconstateerd, dat voor een stad met 31.000 inwoners het aantal bedden te klein was, en dat allerlei noodzakelijke voorzieningen ontbraken. Op 26 januari 1909 adviseerde de directeur van Gemeente werken tot de bouw van een nieuw ziekenhuis, omdat hij verbouwing van het be staande gebouw een lapmiddel vond. Er was een geschikt terrein aan de rand van de Het Stadsziekenhuis aan de Lange Achterweg (omstreeks 1900) 117

Scyedam | 1987 | | pagina 5