WINTERZONNETJE IN DE ZIJLSTRAAT H. KIELA Deze fraaie Anton Pieckiaanse opname uit de dertiger jaren laat een karakteristiek Schiedams stadsgezicht zien. De foto toont een gedeelte van de Zijlstraat met het er langs gelegen watertje de Zijl, gezien vanaf de Kethelstraat in de richting van de Raam. Er is een flink pak sneeuw gevallen, waardoor het lijkt of alles met een dikke laag poedersuiker is bestrooid. De huisjes met de tuitgeveltjes worden weerspiegeld in het niet zo heldere water van de Zijl. De rook uit de schoorsteen op de achtergrond verraadt dat er op deze zonnige winterdag een oostenwind waait. Dit straatje met de kleine huisjes heeft een aantal gangen (smalle steegjes), waaraan nog kleine woninkjes staan. Een eenzame wandelaar heeft zojuist een gang gepas seerd. Deze gang is de donkere ruimte tus sen de twee huisjes, waarvan aan het rech- terpandje een oude gaslantaarn met een flonkerend lichtpuntje is bevestigd. Uiterst rechts aan het water bevindt zich de achterzijde van de huizen aan de Breedstraat, die in 1960 zijn gesloopt. De uitbouw boven het water is een balkon, ook wel een stilletje of secreet genoemd. Veel van zulke over het water hangende uitbouwsels waren in gebruik als privaat. Via een gat in de bodem plonsden de faecaliën dan in het water. Links boven bij de rokende schoorsteen is het dak te zien van het herenhuis Zijlstraat nr. 6. Het kleinschalig aandoende oude straatje heeft een interessante ontwikkeling door gemaakt. Tot de vijftiende eeuw zullen ten westen van de Breedstraat alleen wat boe renhofsteden hebben gestaan. De westelijke grens van de bebouwde kom van het toenmalige Schiedam werd gevormd door de Breedstraat. Toen in het jaar 1428 Schie dam werd geteisterd door een grote stadsbrand, waarbij vrijwel de volledige bebou wing van de stad in vlammen opging, bestond de Zijlstraat nog niet. Ook het Sint Ur sula Convent, gevestigd aan het Oude Kerkhof, bleef bij deze brand niet gespaard. Men besloot het nieuw te bouwen klooster te verplaatsen naar een terrein gelegen in Overdam, ten westen van de Breedstraat. Met Overdam werd het gebied ten noorden van de Dam bedoeld. Het ontstaan van de Zijlstraat is waarschijnlijk omstreeks 1605, want in dat jaar werden de eerste kavels grond aan deze setraat uitgegeven. De eerste bebouwing dateert uit 1614 en bestond uit dertien perceeltjes. Hoelang het geduurd 171

Scyedam | 1987 | | pagina 15