24-07-1933 onbekend 14-07-1938 54 F.J.H. Beekman, bouw van een pakhuispand A. van Wijk, het verbouwen van het pand tot pakhuis Coöp. D.E.S., het slopen van twee pakhuisjes F.J.H. Beekman, het slopen van het woonhuis S.W.M., bouwen van een werktuigen-machinefabriek met kantoren S.W.M., het slopen van de niet bewoonde woningen en pakhuizen Coöp. D.E.S., het slopen van het pand S.W.M., het bouwen van een hoogspanningsruimte S.W.M., uitbreiding van fabrieksgebouw 12-05-1942 62 en 66 11-01-1944 42 05-07-1949 onbekend 26-07-1949 40 t/m 56 30-08-1949 64 11-10-1949 onbekend 21-10-1952 onbekend De belangrijkste wijziging die de Zijlstraat onderging was de demping van het open riool in de tweede helft van 1952. Afwatering van dit riool had plaats d.m.v. het spuien van de havens. In het noorden stond de Zijl via de Raamgracht in verbinding met de Schie. De zuidkant van de Zijl mondde uit in de Vellevestgracht en de Korte Haven. Hoewel de open riolen uitsluitend moesten dienen als afvoer van de inhoud van goot stenen, privaten en lozingen van fabrieken, werd ook ander vuil in het water gede poneerd. Veel opgehoopt vuil in het water veroorzaakte dikwijls verstoppingen, waar door van het doorspoelen van de open riolen weinig of niets terecht kwam. Door de stedelijke regeerders waren bepalingen en voorschriften uitgevaardigd met het doel de zindelijkheid in de stad te bevorderen. Een ordonnantie van 24 oktober 1574 deelt de burgers het volgende mede; 'Bailliuw, Burgemeesteren en de Regierders der stede Schiedam verbieden bij deezen wel scherpelijk, dat hem nyemant en vervordere omme enige vullens als dreck, mis ofte andere onreynicheeden, te brengen ofte buy ten te storten op kerckhoff ofte daaromtrent, nochte in de kercksloete, in de haven, Scye ofte eenige banslooten, maar bevelen een en yegelijcken tselve te brengen in de crebbens endeplaets daartoe gemaeckt ende correctie van schepenen. Aldus gepubliceerd van den stedehuyse naer voorgaande clockgeslag ter presentie van den bailliuw Melchior Willemsz'. Op 20 juli 1699 werd een waarschouwinge opgemaakt door Schout, Burgemeesteren en Schepenen waarbij geordonneerd werd ondervindende dat door het onbehoorlijk werpen en laten lopen van vuylicheit in de bansloten, waardoor niet alleen quade stanck in deselve veroorsaeckt werd, maar ook de gemene buyren telkens op grote kosten tot het wederrey- nigen ende doen schieten vande selve bansloten werden gejaegt, dat niemand meer harde vuiligheid, varkensdrek en dergelijke meer in de bansloten zal mogen werpen of laten lopen. Hierop stond een boete van zes gulden, welke boete zou worden aangewend voor het schoonmaken van de sloten. Twee bekende Schiedammers die voor de tweede wereldoorlog hun domicilie in de Zijlstraat hadden waren G. Kins, die een brandstoffenhandel dreef en C.J. Bronsgeest die het beroep van glazenwasser uitoefende. 173

Scyedam | 1987 | | pagina 17