De hal van de St. Jozefschool aan de Nassaulaan tijdens de jaarlijkse viering van het H. Hartfeest, al in de vooroorlogse jaren een traditie. Het H. Hartbeeld, waaromheen de jon gens en broeders zingend staan op gesteld heeft de 'beeldenstormvan de zestiger jaren niet overleefd. (Foto 1963, uit het archief van de St. Jozefschool) Op elke eerste vrijdag van de maand werden alle klassen van de school verzameld in de hal en het trappenhuis rond het H. Hartbeeld. Er werd dan gebeden en gezongen. Deze bijeenkomst had, behalve een godsdienstige betekenis ook een effect op de leer lingen in de zin van het behoren tot een gemeenschap van scholieren. Als jongere zag je op tegen de verder in kennis zijnde leerlingen van de hogere klassen en voor de ou deren gold het gevoel van een voorbeeld te zijn. Bij deze maandelijkse bijeenkomst stonden ongeveer 350 leerlingen bijeen. Consumpties waren op school onbekend; als je dorst had was er water uit de kraan. Bij een verjaardag mocht er worden getrakteerd. De traktatie kon worden uitgereikt kort voor het speelkwartier zodat het verbruik op de speelplaats kon geschieden en niet in de klas. In de zesde klas van de lagere school (1932) kwam er voor het eerst een schoolreis je van één dag op het programma - dat werd voor ons een bezoek per tram en boot aan het vliegveld Waalhaven in Rotterdam. In de vierde, vijfde en zesde klas werd de mogelijkheid geboden om na de normale schooluren onderwijs te volgen in de franse taal. Vrijwel alle leerlingen deden daar- 180

Scyedam | 1987 | | pagina 24