munt). Een week later kon men in de krant lezen: Sedert onze vorige opgave is in de Bus voor de nagelaten betrekkingen van de met de pink 'de Jonge Arend' van Scheveningen verongelukte visschers nog ontvangen f 5,50. Hetgeen met het vroeger ontvangene uitmaakt eenesome van f 51.12. Een financiële verantwoording die te denken geeft! Wat zou bij dit schrijnende geval de filantropische activiteit hebben geremd? Misschien het feit, dat de ramp ongenoemde slachtoffers van elders betrof? Of de larmoyante toon in de berichtgeving? Op dit laatste punt waren de toenmalige krantlezers wel wat gewend; getuige het hier volgend realistisch verslag van een fataal ongeluk, dat nota bene reeds een week vóór de publicatie (in de krant van 4 oktober) had plaats gevonden: Intussen werd genoemde gebeurtenis in de schaduw gesteld door een daaronder ge plaatst bericht betreffende een rampzalig gebeuren in een Fries dorpje, waar bij het z.g. wadlopen vier kinderen waren omgekomen. Détails worden de lezers niet be spaard. En alsof dat nog niet voldoende was eindigde het verslag aldus: Een der klei nen was het kind van zekeren M. Wiers, een tweede dat van zijn zoon. De oudste van deze knapen was 13 jaren. Naast het min of meer uitvoerig vermelden van dramatische gebeurtenissen valt op, dat de sector misdaad en straf in het algemeen niet zo veel aandacht te beurt valt. Wel worden heel opvallende strafbare feiten, met name in het buitenland, vaak in geuren en kleuren weergegeven. Ook de vermelding van lokale voorvallen, waaraan de kan tonrechter te pas moest komen krijgt (ongetwijfeld uitpaedagogische overwegingen!) de nodige ruimte. De overtreders, aangeduid met hun initialen, worden gewoonlijk gestraft met een geldboete en (of) gevangenisstraf. De begane overtreding wordt daar bij nauwkeurig aangegeven met de daarbij opgelegde straf. Zo lezen we b.v. het volgende: Een zekere H.K. wegens het binnen Schiedam rijden met twee wagens aan elkander vastgemaakt en door hetzelfde paard getrokken, veroordeeld in eene geldboete van f 1,-- ofl dag gevangenis. Ernstiger werd geacht het in draf rijden met een beladen wagen, het geen de schuldige kwam te staan op een boete van drie gulden, benevens één dag ge vangenis. De man die betrapt was op het rijden met een beladen molenwagen waarop, buiten den voerman, meer dan een persoon gezeten waren kreeg slechts een (even hoge) geldboete. Een hogere geldboete van vijf gulden kreeg een foutparkeerder, d.w.z. het zonder opzigt laten staan van een bespannen voertuig. Ook het rijden over een klinker- 184 Den 26 September bad het volgend treurig voorval tc Roosendaal plaats. Een meisje geraakte onder het rad van een kar,met baksteen geladen, van een voerman die naar een naburig dorp reed deze het hulp willende verleenen, geraakte mede onder het wiel, met dat onge lukkig gevolg, dat beiden verpletterd weiden. Door dit vreesselijk ongeluk is cene vrouw van haar man en zijn 10 hulpbehoevende kinderen van bunnen vader en ver zorger beroofd.

Scyedam | 1987 | | pagina 28