De keus moet natuurlijk vallen op de olie met de bovengenoemde wonderlijke naam. Niet alleen omdat het helpt, maar ook omdat het vrij is van eenige schadelijke minerale zelfstandigheid (die veeltijds een langzaam maar zeker werkend vergif voor het haar zijn). Een gewaarschuwde lezer(es) geldt voor twee. En voor de prijs behoeft men het niet te laten: 60 ct. per flesje. Waarschijnlijk ter geruststelling werd er ook op gewe zen, dat men om het gewenste doel te bereiken met drie a vier flesjes per jaar kon volstaan. Ook betreffende zaken van onderwijs en kunst kan men zich via de advertentie rubriek enigermate oriënteren. Hoe verleidelijk moet b.v. voor betrokkenen zijn geweest het herhaalde aanbod tot het verbeteren van het handschrift. De adverterende onderwijzer verzekerde, dat hij in 20 a 25 lessen ieder gegadigde een nette en vlugge schrijfhand kon verschaffen door middel eener methode, welke de voldoendste uitkomsten geeft. Een nogal vage formu lering, wellicht om de belangstelling des te sterker te prikkelen. En blijkbaar een schoolmeester die enige bijverdienste zocht. Een indruk van de toenmalige salariëring op onderwijsgebied geeft ons een toe vallig berichtje in de krant van 13 september 1860. We lezen daar, dat krachtens een besluit van de gemeenteraad het salaris van een hoofdonderwijzer aan een Burger school voor gewoon lager onderwijs was bepaald op 1100 gulden 's jaars, vermeerderd met 10% van het binnenkomende schoolgeld. Dit laatste ongetwijfeld als premie voor te betonen activiteit! Elders ontdekken we welke moeizame weg een hoofdonderwijzer moest afleggen voordat hij voor een benoeming in aanmerking kwam. Te oordelen naar de serieuze voorbereidingen werden aan zo'n functie niet geringe eisen gesteld. In oktober van hetzelfde jaar moest er n.l. een hoofd benoemd worden aan de Stads-armenschool. Voor deze betrekking hadden zich niet minder dan 46 sollicitanten opgegeven. Op de oproep tot het afleggen van een vergelijkend examen verschenen er slechts 26. Het examen had plaats in het gebouw Musis Sacrum aan de Lange Haven; en het werd af genomen door een schoolopziener, een hoofdonderwijzer en een onderwijzer in de wis- en natuurkunde. Daarbij waren ook aanwezig: Burgemeester en Wethouders, bijna alle leden van de gemeenteraad en de plaatselijk schoolcommissie. Het onder zoek zelf nam anderhalve dag in beslag. Maar het resultaat leidde niet tot een benoe ming, maar voorlopig slechts tot een ....voordracht van vier personen! Naast het gewone lager onderwijs bestonden er ook andere mogelijkheden om zich te ontwikkelen. Het meest voor de hand lag het volgen van het onderwijs op een z.g. Herhalingsschool. Dat gebeurde op drie avonden in de week, kosteloos. Het was speciaal bestemd voor jongelingen en meisjes boven de 12 jaren oud. Verder was er ook gelegenheid om gedurende de wintermaanden een gemeentelijke tekenschool te bezoeken. In een bestaande leemte voorzag ongetwijfeld de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen. Dit aloude instituut organiseerde b.v. voorlezingen voor de Burger-en Handwerksstand. In een advertentie werden alle Mannen en Jongelingen boven de 18 jaar opgeroepen om kosteloos voorlezingen bij te wonen. Het mannelijk deel der bevolking kon van zijn verlangen daaromtrent doen blijken op een bepaalde aan- 186

Scyedam | 1987 | | pagina 30