bezat in de Vlaardingerstraat een bakkerij met winkel naast het eveneens in zijn bezit zijnde pandje met klokgevel op nr. 5. Dit was een onaanzienlijk pand, zonder eigen zijmuren. Heel vroeger zat er een ketellapper in, daarna een betonijzeropslag. Op deze plaats had de heer Persoon het café gedacht. Dit accoord zijnde, gaf hij mij de opdracht, hetgeen hem nog een verwijt bezorgde van de gevestigde architect Roovers, die het zich blijkbaar aantrok, dat in die slappe tijd het werk aan een begin nend architect werd gegund. Direct na het slopen begon de muur van het perceel Dam 43 bedenkelijk over te hellen, zodat snel stutten werden aangebracht, die een goede steun vonden tegen de solide gebouwde bakkerij van de heer Persoon. Daaren tegen bleek de muur van Dam 43 zeer slecht te zijn gefundeerd, eigenlijk in het geheel niet gefundeerd. Hij rustte zonder enige versnijding en zonder meer, even onder het maaiveld op de grond. In het huis Dam 43 was de zadelmakerij van de heer Smits met winkel aan de Damzijde. Zo verrees op een onderpui van rode Maulbrunner zand steen een café en bovenwoning met donkerbruine baksteengevel, samen drie verdie pingen. Het was mijn eerste zelfstandige werk. De kwalificatie Amsterdamse School is goed getroffen. Onze school voor de bouwkunde te Utrecht, die ook voor nieuwe richtingen geporteerd was, heeft in 1923 een excursie naar Amsterdam gehouden om Werkzaamheden in 1933 aan de kelder van het nieuw te bouwen café Vlaardingerstraat 5. De schuine bal- kenconstructie stut de zijgevel van het hoekpand Dam 43. Op de achtergrond enkele thans verdwenen pan den van de noordwand van de Vlaardingerstraat. 190

Scyedam | 1987 | | pagina 34