DE TREINHALTE KETHEL-SPALAND K.P. Companje Over enkele jaren zal er volgens de plannen van de gemeente Schiedam en de Neder landse Spoorwegen aan de spoorlijn tussen Schiedam en Delft in de nieuw te bouwen wijk Spaland een station worden gebouwd. Dit is geen nieuw idee, maar eigenlijk al leen het herstel van een bezuiniging uit het verleden: in 1988 is het vijftig jaar geleden dat de NS de halte Kethel bij de overweg aan de Kerklaan uit financiële overwegingen ophief. Hoewel deze halte niet bepaald de allure van een modem Intercitystation had, betekende dit toch het einde van een voor de Kethelaars belangrijke verbinding met de nabijliggende steden. De treinhalte aan de Kerklaan, 1907 (foto: gemeentearchief) In de veertiger jaren van de negentiende eeuw werd door de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij, de HIJSM, de spoorlijn Rotterdam - Haarlem aangelegd. Schiedam kreeg in 1847 een eigen stationnetje, maar Kethel, dat voor zijn inwoners een directe verbinding met de veemarkten in Rotterdam en Leiden en de markt in Delft goed kon gebruiken, werd door de trein alleen gepasseerd. Kethellappers moes ten maar naar Schiedam lopen om met de trein te kunnen reizen. De spoorweg be zorgde Kethel in feite slechts overlast: het grondgebied van enkele boeren werd door sneden en de locomotieven verloren soms gloeiende sintels, waardoor mensen en koeien brandwonden konden oplopen. Het belangrijkste nadeel was dat het gebied van de toenmalige gemeente Kethel in twee stukken werd gedeeld, waardoor de Noord-Kethelpolder, de Oost-Abtspolder en het oostelijk deel van de West- Abtspolder van het dorp Kethel zelf werden afgesneden. Er was wel een overweg bij de hoek Groeneweg - Kerkweg, maar de bewoners van de Oost-Abtspolder konden de spoorlijn in de West-Abtspolder de spoorbaan alleen oversteken op een overpad van de Polderweg naar de Kerklaan, die toen Buitenkerklaan heette. Dit overpad was in 1845 over de spoorbaan aangelegd en was uitsluitend bestemd voor voetgangers. 160

Scyedam | 1987 | | pagina 4