damse groep George de Boon, 21 jaar, metaalbewerker, tweemaal doodstraf; lid van de Rotter damse groep Louis van 't Hoff, 19 jaar, kantoorbediende, eenmaal doodstraf; lid van de Rotter damse groep Dirk Kouvenhoven, 24 jaar, stoker, eenmaal doodstraf; lid van de Rotter damse groep Sebil Minco, 18 jaar, scholier, eenmaal doodstraf; lid van de Rotter damse groep Daarna volgt nog een hele rij tuchthuisstraffen en zowaar ook nog enkele vrij spraken, hetgeen overigens niet betekent, dat men direkt weer vrij man is. De zware vonnissen beogen een duidelijke waarschuwing beogen en een maximale afschrikwekkende werking. De meeste veroordeelden zijn te afgestompt of te vermoeid om alles nog in het juiste verband te zien. Ze kunnen niet echt geloven, dat het allemaal ernst is, dat van die vonnissen. Op 11 maart 1941 worden de drie jongste veroordeelden begenadigd, onder wie de enige Joodse jongen onder hen, nl. de 18-jarige Sebil Minco. Op 13 maart 1941 worden de 15 uit hun cellen gehaald en naar de Waalsdorpervlakte gebracht, IJzerdraat voorop, weer de eerste. Aan de rij worden nog 3 februaristakers uit Amsterdam toegevoegd. Een week later zal mevrouw IJzerdraat 'grootmoedig' door de Duitsers worden vrijgelaten. IJzerdraat is nu dood, maar zijn blauwdruk van een Geuzenleger zal toch nog effect hebben; het geheime leger is er toch gekomen! In de laatste twee oorlogsjaren worden overal in het land geheime wapeninstructies gegeven aan meestal jonge mannen, ook in Schiedam. Het is feitelijk een wonder, dat die wapeninstructies nooit door de bezet ter zijn ontdekt en tot represailles hebben geleid. Of waren misschien de november- razzia's van 1944 in Schiedam en Rotterdam toch een gevolg van onzekerheid, waar in de bezetters verkeerden? Moesten alle weerbare mannen verdwijnen? Zo ziet men maar weer, IJzerdraat, de vermetele, kon gedood worden, maar zijn stem heeft een duizendvoudige echo gehad. Goed van het gemeentebestuur van Schiedam, dat zij die eerste mannen in het verzet hebben geëerd door er straten naar te noemen. Voor dit artikel werden geraadpleegd: 'De Geuzen' van Harrij Paape, Spectrum paperback 77, Utrecht-Antwerpen. 'Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereld-oorlog', deel 3, van Dr. L. de Jong, Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, Staatsdrukkerij, 1972, Den Haag. Doctoraalscriptie over Koos Vorrink, van H.C. Wiedijk, Wolters Noordhofï, Groningen. Speurwerk bij het Rijkinstituut voor Oorlogsdodumentatie, Amsterdam. Medelingen van: mevrouw D. IJzerdraat, nijverheidslerares te Laag Keppel; Jan van Wijk te Vlaardingen; Jan Anderson van het Streekmuseum Vlaardingen. 53

Scyedam | 1988 | | pagina 17