verspreid in de 's Gravelandse en Nieuwlandse polder. Evenals de andere boeren maakte Van der Most gebruik van spoeling voor het veevoer. Men had een eigen plat te schuit om dat op te halen. De oprukkende woonbebouwing, industrie en verkeersvoorzieningen klemden de boerderijen steeds verder in. Een tijdlang heeft men zelfs de vuilnisbelt naast zich moeten dulden. Behalve het feit dat dit geen fraai gezicht was, gaf deze overlast door stank en branden. In 1968 moest de laatste telg van Van der Most zijn boerenbedrijf opgeven en werd de laatste spoelingboerderij van Schiedam gesloopt. Terugkijkend kunnen we stellen dat het doodzonde is dat deze boerderijen weg moes ten, te meer omdat de grond voor een deel nog steeds onbebouwd is. Wat nu nog rest als herinnering zijn de 5 lei-linden, die voor de boerderij stonden (zie foto's). Lei linden zijn bomen die men ter versiering bij veel boerderijen aantrof. De kruin daar van was platgesnoeid (ge-lei-d) tot een dikte van ongeveer 40 cm. Dit werd gedaan, omdat men wel graag een groene boom voor de woning wilde, maar tegelijk het licht niet te veel weggenomen mocht worden. De Plantsoenendienst onderkende de waar de van de bomen en plantte ze over. Om ze tot hun recht te laten komen, plantte men ze niet tussen flatgebouwen, maar bij drie oude gebouwen, te weten de Korenbeurs, het Proveniershuis en bij de Sint Joris Doele. Daar zijn ze nog te zien. Ik dank Dhr. P. van der Most voor de verstrekte inlichtingen en voor het beschikbaar stellen van de foto's. N.B. - Allen die nog herinneringen hebben aan boerderijen langs de Schie en/of foto's worden verzocht zich met de auteur in verbinding te stellen (Boerhaavelaan 67a, tel. 4153934). 56

Scyedam | 1988 | | pagina 20