DE ST.CATHARINASCHOOL 1853-1983 (5) R.W. Poels Deze aflevering beschrijft de periode vanaf 1889 tot aan de naamsverandering van de school in het jaar 1922, want dan pas krijgt de Mariaschool de naam Catharinaschool. Onder bestuur van de St.Willibrordusstichting 1889 Het in januari 1888 door de Mariaschool in gebruik genomen nieuwe gebouw aan de Westmolenstraat 24 is het laatste onder het beheer van het R.K. Parochiaal Armbe stuur tot stand gekomen schoolgebouw. Want direct al in 1888 starten besprekingen die tot doel hebben het overdragen van alle katholieke Schiedamse scholen aan een aparte stichting. Het Armbestuur zal dan de in feite wezensvreemde onderwijstaak kunnen afstoten. Temeer daar de malaise in de brandersindustrie de volle aandacht vereist voor de groeiende stroom van armen in de stad. De in 1884 opgerichte StWillibrordusvereniging die zorg was gaan dragen voor de in de Gorzen opgerichte katholieke Willibrordusschool (eveneens bediend door de zus ters Dominicanessen), is gesprekspartner. Op uitdrukkelijke wens van de bisschop gaat men af op het in het leven roepen van een aparte stichting ten dienste van het ge hele katholieke Schiedamse onderwijs. Samen met de kerkbesturen van de beide parochies wordt overgegaan tot het oprichten van de SINT WILLIBRORDUS- STICHTING, welke stichting tot doel heeft: bij voortduring te zorgen voor de instandhouding en uitbreiding van het R.K. Bijzonder Onderwijs en van R.K. Bewaarscholen in de parochiën van Schiedam Op 27 september 1889 wordt de stichtingsacte getekend. 76 Het Armbestuur draagt daarbij over tegen een bedrag van f 145.825,- het nieuwe zusterhuis aan de Korte Haven met de daarachter gelegen tien schoollokalen, twee woningen en een branderij aan de Westmolenstraat, de St. Josefscholen aan de Nieuwe Haven en de Warande, het Liefdehuis aan de Lange Haven en Westvest met de op dat erf afzonderlijk ge bouwde schoollokalen, en de inventaris van de schoolgebouwen achter het weeshuis aan de Hoogstraat.77 Tot het bestuur behoren de beide pastoors MJAXans en W.C. van Meegen, die wisselend het voorzitterschap zullen uitoefenen, en uit iedere paro chie nog eens vier personen, te weten de heren J.B.H.R.Lindeman, G.H.Timmerhaus, J.P.Vemer, M.J.Wouterlood, G.C.Beukers, M.H.C.Kramers, J.ThJ.Melchers en W.A.H.A.Nolet.78 139

Scyedam | 1988 | | pagina 19