Kort tevoren was door een kunstgreep nog wel enige verlichting tot stand gebracht. We lezen in het gemeenteverslag over 1898: 'Een grote verbetering greep aan de 3e sectie der Mariaschool plaats, doordat de twee grote benedenlokalen werden gesplitst, zodat thans 4 leerjaren een afzonder lijk lokaal hebben. De aldus verkregen lokalen laten wel enigszins te wensen over, daar de breedte te groot is voor de diepte, doch hiertegen is niets te doen.' Toch zijn niet alle problemen daarmee de wereld uit, want we lezen verder: 'Een groot bezwaar is dat de leiding der eerste 2 leerjaren aan één onderwijzeres is opgedragen. Wanneer de onderwijzeres in het le leerjaar werkzaam is, staat in het 2e een niet gediplomeerde of het hoofd zelf voor de klas.' Die le en 2e klas zijn dan al uitgegroeid tot 57 en 60 leerlingen. Dat zoveel leerlingen in een lokaal kunnen worden ondergebracht is mogelijk door het gebruik van lange banken voor drie of meer kinderen. Zelfs nog in 1904 worden voor de derde klas van de 3e sectie acht nieuwe banken voor vijf kinderen elk aangeschaft. 87 Op 1 november 1904 neemt de school afscheid van een vertrouwd persoon. Na 32 jaar aan de Mariaschool verbonden te zijn geweest, waarvan 20 jaar als hoofd, neemt Zr. Claudia (JJ.W.Osterloh) afscheid. Zij wordt opgevolgd door Zr. Pauline (C.C.Hen- sen), die al 11 jaar op dezelfde school als onderwijzeres werkt. 1906: De 3e sectie wordt zelfstandig: Sint Liduinaschool De Mariaschool groeit wederom uit haar jasje. Dit wordt deels opgevangen door in 1903 een hulplokaal aan de Lange Haven Westvest in gebruik te nemen voor de le en 2e klas.88 Intussen werkt men aan een plan voor uitbreiding. Architect T.E.J.Kramers ontwerpt een drietal lokalen aan de Westvest 94, achter het gebouw Lange Haven 105. Op 28 juli 1905 heeft de aanbesteding plaats waarna aannemer Th.I.M.Zoetmulder voor 6.577,-- kan gaan bouwen.89 Anders dan bij het schoolgebouw aan de Korte Haven zijn de lokalen hier door stenen muren gescheiden. Er wordt besloten nieuwe banken aan te schaffen, aangezien reparatie van oude ban ken 40,-- a 50,kost en er over vier jaar toch nieuwe banken moeten komen vol gens de wet. Enkele bestuursleden gaan naar Amsterdam om te zoeken naar banken zoals schoolopziener Jennis die wenst. Het bestuur besluit bij Staal Haalmeijer 75 nieuwe tweepersoonsbanken volgens het Duitse systeem Kunze aan te schaffen a 8,50 per stuk.90 Dit nieuwe gebouw, waarvan de totale kosten uiteindelijk tot 8.086,77 zijn gestegen wordt in januari 1906 in gebruik genomen, na inzegening op 28 decem ber. 91 Daarheen wordt, vanuit het gebouw aan de Korte Haven, de 2e sectie van de Mariaschool overgeplaatst en omgezet in een zelfstandige school met een nieuwe naam: SINT LIDUINASCHOOL. Deze verzelfstandiging heeft ongetwijfeld te ma ken met de gewijzigde regelingen volgens de Wet op het Lager Onderwijs van 1905. Daarin is o.a. vastgelegd dat sindsdien de minimum jaarwedden van de hoofden en verplicht aangestelde onderwijzers van bijzondere scholen geheel voor rekening van het rijk komen. Tevens levert een gesplitste school salarisvergoeding voor meer on derwijzeressen op dan één grote school. 143

Scyedam | 1988 | | pagina 23