HISTORIE ACTUEEL Jan Kies Herbouw molen de Palmboom Op maandag 30 januari j.l. is begonnen met een nieuwe fase in de herbouw van de molen de Palmboom aan de Noordvest. In deze fase wordt de nog resterende stomp van de in 1901 uitgebrande molen hersteld en indien nodig verstrekt. Er wordt naar gestreefd, om direkt aansluitend op dit hersteld door te gaan met het opmetselen van de romp van de molen en het aanbrengen van de nodige balklagen hierin. U zult in Historie Actueel op de hoogte gehouden worden. Julianakerk Wederom is er in Schiedam een kerkgebouw verdwenen. Ditmaal betreft het de Julia nakerk aan de Burgemeester Knappertlaan; in 1931/1932 gebouwd naar een ontwerp van de architect A v.d. Kraan. Een bakstenen gebouw met een merkwaardige 'half stervormige' plattegrond, een houten gewelf en ijzeren dakconstructie. Wegens het teruglopende kerkbezoek en de steeds hogere onderhoudskosten was de kerk overcompleet geworden. Nadat op zondag 4 september 1988 de laatste dienst in de kerk gehouden was, is de kerk in de maanden oktober, november en december geheel gesloopt. Er zijn naast de oude Bijbel en het Avondmaalset, die door de Gereformeerde Gemeente zijn op geborgen, wel diverse historische materialen bewaard gebleven. Zo zijn alle glas in lood ramen zorgvuldig uitgenomen, met de bedoeling deze te zijner tijd in het op de vrijgekomen grond te bouwen appartementencomplex op passende wijze her te ge bruiken. Twee trappalen uit de kerk en de windwijzer van de torenspits zijn eveneens met hetzelfde doel bewaard gebleven. Aanvankelijk was het zelfs de bedoeling de ge hele torenspits te bewaren en in de nieuwbouw te integreren, doch hier heeft men la ter, onder andere vanwege de kosten, van afgezien. Wel zijn de beide luidklokken uit de toren bewaard. Eén is er overgebracht naar de Magnalia- Dei Kerk en één naar De Ark. De grootste van de twee draagt als opschrift: '241 B. EIJSBOUTS ASTEN 1948' alsmede de tekst 'ULTIMA LATET'. Het opschrift van de kleinste is: '242 B. EIJSBOUTS ASTEN 1948' alsmede de tekst WAAKT EN BIDT'. Het is de bedoeling dat te zijner tijd bij het gebouw De Ark een klokkestoel wordt geplaast, waarin beide klokken komen te hangen. Uit de afgebroken kerk zijn tevens een bij de bouw ingemetselde oorkonde en een ge denksteen bewaard gebleven. De oorkonde is terugbezorgd bij de familie van de eigenaar en de gedenksteen is eveneens naar de Magnalia-Dei Kerk overgebracht. Het opschrift van de gedenksteen is: Den zesden juni 1931 is de eerste steen van dit kerkgebouw gelegd door: Ds J.F. Jonkers dat uwoogen open zijn dag en nacht over dit huis 2 kron. 6:20. A. Van het door de Schiedamse orgelfabriek Standaart gebouwde orgel zijn slechts en kele delen bewaard en aan een orgelbouwer verkocht. Het was een zogenaamd pneu matisch orgel en vanwege zijn moeilijke bespeelbaarheid bij organisten niet altijd even geliefd. 25

Scyedam | 1989 | | pagina 25