Dit is de eerste melding van een glasfabriek hier ter stede, Buitenhavenweg 122, want de aangrenzende gemeente Oud- en Nieuw Mathenesse werd op 1 januari 1868 bij Schiedam gevoegd. De vennoten waren de heren H.C. Sirks, L. Sicherman en F.M. van Deventer. Later werd A.M.F. van Deventer directeur en de naam gewijzigd in van Deventer Co. Na het overlijden in 1884 werd van Deventer opgevolgd door 2 zoons. Een van deze zoons richtte een eigen glasfabriek op 'de Schie' aan de Buitenhaven weg 146, letterlijk en figuurlijk gescheiden van de bestaande fabriek door een hoge muur. In die tijd ging alles verrassend snel. Oprichtingsacte 23 juli 1897, de eerste fles sen werden geblazen op 15 november 1897. Commissarissen waren AM. de Kuyper, P. Loopuyt en S.A. Maas. En deze heren wa ren niet de enige distillateurs betrokken bij de oprichting van de glasfabrieken. JJ. Melchers kwam in 1905 met een eigen glasfabriek aan de Noordvestsingel. Door R.J. Kleypool en T.A.J. Zoetmuller werd in 1912 'De Bataaf opgericht, locatie 's Gravenlandse polder. Van deze fabriek is bekend dat zij te groot was opgezet en ei genlijk nooit goed op dreef is gekomen. Er waren banden met glasfabriek 'De Struis vogel' te Nieuwerkerk a.d. IJssel. Van 2 fabrieken van distillateurs is bekend dat zij zijn opgericht na conflicten over hoge prijzen met het reeds genoemde kartel. Hasekamp (Havendijk) en H. Jansen (Noordvestsingel) Volgens het verhaal kreeg Jansen een brief onder ogen van een glasfabriek aan een collega exporteur, die ook zelf in de glasfabriek zat. En deze betaalde minder voor de flessen! De glasfabriek van Jansen heette dan ook 'Uto' (Uit Tegenweer Op gericht). (foto: J. Kies) 54

Scyedam | 1989 | | pagina 22