1909 Glasfabriek 'Uto' der N.V. Ned. Distilleerderij en Flessenfabriek v.h. Herman Jansen gesticht. 1910 Melchers bouwt de 2e hut. 1911 Uto neemt 2e oven in gebruik. 1913 'De Schie' bouwt machinale flessenfabriek met 2 Owens machines. Distillateur W. Hasekamp Co. bouwt een glasfabriek. Glasfabriek 'De Bataaf neemt glasfabriek in gebruik. 1914 Uto neemt 3e oven in gebruik. 'De Bataaf ligt stil. 1916 'De Bataaf begint weer onregelmatig te werken. w.o.l Toen de le wereldoorlog uitbrak werden de meeste fabrieken stopgezet; één was al stop gezet. De fabrieken krijgen te kampen met brandstofgebrek. Ook sommige grondstoffen zijn moeilijk te krijgen, zodat men op een andere kwali teit glas moet overgaan. Bovendien stagneert de afzet van de traditionele produkten. 1919 Uitbreiding Uto door bijplaatsing oven voor kristalglas. 1920 Hasekamp bouwt 2e hut. A.M.F. van Deventer overlijdt (glasfabriek 'de Schie'). Na september krimpen alle bedrijven in, 'De Bataaf buiten bedrijf. 1921 Eind 1921 was alleen 'de Schie' nog in bedrijf met beperkte produktie. 1922 De eerste hut van 'de Schie' brandt af en wordt herbouwd. Alleen Uto en 'De Schie' gedeelte van het jaar in gebruik. 1923 Combinatie van 'de Schie' met de N.V. Ver. Glasfabrieken 'Leerdam- Vlaardingen' onder de naam Verenigde Glasfabrieken' (V.G.) De oude Ver. Glasfabrieken hadden in 1912 een van de bestaande Leerdamse glasfabrieken (de Zwartglasfabriek) overgenomen en hun naam gewijzigd. In feite kwam dus in 1923 de oude naam weer terug. Het hoofdkantoor kwam ook in Schiedam. Eigenlijk moest 'de Schie' met zwaar verlies liquideren. Alle handovens zijn buiten bedrijf-produktie beperkt tot 40% capaciteit. Alle andere glasfabrieken, behalve Uto, zijn het hele jaar buiten bedrijf. 1924 Het bedrijf der V.G. te Vlaardingen stop gezet. 1926 N.V. van Deventer Glasfabrieken Schiedam-Delft worden in feite door de V.G. overgenomen. J. de Pater plaatste in 1908 bij Melchers de tweede oven en in 1910 de derde, terwijl de Kamer van Koophandel in 1910 de tweede meldt. De waarheid zal wel niet in het midden liggen. Owens Aan de eerste bruikbare volautomatische flessenmachine is de naam Owens verbon den. Michael Joseph Owens werd in 1859 geboren in West Virginia (V.S.). Op 10-jarige leeftijd ging hij al werken in een glasfabriek. Kinderarbeid, ook 's nachts, was heel ge woon in die tijd. Ons kinderwetje van Houten is ook pas van 1874. Owens had weinig scholing, maar wel veel talent. Hij klom snel op en als bedrijfsleider kreeg hij meer tijd voor ontwikkeling en zo kreeg hij in 1894 de eerste patenten. Vele zouden nog vol- 56

Scyedam | 1989 | | pagina 24