In 1903 constateert men in de hoogste klas van de rijkenafdeling: 'De leerlingen lazen op geaffecteerde toon. In 1903 wordt, wegens het overlijden van het toenmalige 70-jarige hoofd, Zuster Claudia J.J.W. Osterloh), een nieuw hoofd benoemd, Zuster Pauline (=C.C. Hen- sen). Daarna worden de verslagen van de Schoolcommissie allengs positiever, wat door de commissie zelf in verband wordt gebracht met die wisseling van hoofdschap. Het laatst aanwezige inspectieverslag (1910) klinkt dan ook heel wat aardiger dan een der eerste van 1896: 'Aan al de klassen der 3e sectie werd een kort bezoek gebracht. Overal heerste orde en net heid. De school maakt een zeer aangename indruk. Het gehoorde voldeed over het al gemeen goed; toch meende men even te moeten opmerken, dat hier in de hoogste klassen toch wel de taal zover uitgebreid kon worden, dat de buigingsuitgangen van lidwoorden, voornaamwoorden, enz. konden worden aangegeven en ook verklaard en dat ook in an dere opzichten het taalonderwijs vrij ver gevorderd was. De vakken van de onderwijswet Mackay (1889) De in werking treding van de onderwijswet Mackay per 1 januari 1890 heeft enige veranderingen in de vakken veroorzaakt. De le sectie krijgt: lezen, schrijven, rekenen, taal, vaderlandse geschiedenis, aardrijkskunde, kennis der natuur, zingen, handtekenen, nuttige handwerken, frans (vanaf de derde klas) en fraaie handwerken. Voor de 2e en 3e sectie echter geen frans. Daarnaast op deze katholieke school na tuurlijk Catechismus en bijbelse geschiedenis. Het vak vrije en orde-oefeningen (gymnastiek) wordt nog niet gegeven. Dit ondanks het feit dat het sinds 1878 in de wet is opgenomen en sinds 1897 verplichtend wordt gesteld. Ontheffing is echter mo gelijk. Iets waar de overheid trouwens niet onderuit kan, daar veel te weinig geschikte zalen beschikbaar zijn, en bijna niemand over de betreffende bevoegdheid beschikt. De schooltijden zijn van maandag t/m vrijdag, 's morgens van 9 tot 12 uur en 's mid dags van 3 tot 5 uur, en op zaterdag van 9 tot 12 uur. In 1897 wordt door de gemeente lijke Schoolcommissie de middagschooltijd veranderd, zodat de kinderen sindsdien van 2 tot 4 uur op school zijn.97 In 1902 lanceert deze commissie een plan (uit medelij den met het speelse volkje?) om de totale wekelijkse schooltijd van circa 27 uur terug te brengen tot 18 uur. Het hoofd van de Mariaschool kan er niet mee instemmen: vinden 5 uur schooltijd per dag ook voor jonge kinderen niet te lang, als men vooral in de voormiddagschooltijd een pauze van ongeveer 15 minuten houdt, en vooreen aan gename ajwisseling in den rooster zorg draagt.98 Gebruikte schoolboekjes Welke boekjes rond de eeuwwisseling door de meisjes van de Mariaschool zijn ge bruikt is nauwelijks bekend. Slechts een enkele maal is in een verslag daarover iets vermeld. In 1898 schijnt een nieuw rekenboekje te zijn ingevoerd: de methode Van Pelt, waarmee men zich zeer ingenomen voelt.99 Vanaf 1905 gebruikt men er echter 'Ons rekenonderwijs' van C.F.A. Zemike, en in enkele klassen heeft men op proef de schrijfmethode van Welker. Sinds september 1911 wordt het tekenonderwijs gegeven aan de hand van de methode van E. v.d. Woude, waarbij de leerlingen naar de natuur 66

Scyedam | 1989 | | pagina 34